БСП-ОЛ предлага да се въведе допълнително изискване към хората, които искат да гласуват.
Ако човек не е гласувал на един вид избори, трябва да подаде специално заявление.
Това гласят промени, внесени от БСП-ОЛ в Изборния кодекс, каза пред Нова тв Наталия Киселова от коалицията.
Целта на промените е да се изчистят избирателните списъци от "мъртви души". Към момента всички граждани се вписват в избирателните списъци без значение дали са гласували или не.
Предложението ни беше направено в началото на 51-ото НС, когато имаше поне година до изборите, обясни Киселова.
Киселова заяви, че официалната позиция на БСП ще бъде представена в Комисията по конституционни и правни въпроси, но подчерта личното си убеждение, че страната не е готова за нови технологични експерименти в изборния процес. „Моето мнение е, че към момента не сме готови да въвеждаме сканиращи устройства“, каза тя, като уточни, че подобни решения трябва да се вземат след сериозна координация с Централната избирателна комисия. IБГНЕС