Какво е значението на Гренландия и защо Тръмп я иска?

Личните интереси на Тръмп обаче не се ограничават само до парите.

В края на първия си президентски мандат Доналд Тръмп се опита да купи Гренландия, но Дания отказа да я продаде - точно както преди 80 години. Сега Тръмп се върна към идеята още преди да се върне в Белия дом, но със заплахи, отбелязва Би Би Си.

През последните пет години военното и икономическото значение на най-големия остров на планетата само нараства. И всичко това заради глобалното затопляне, агресията на Русия срещу Украйна и засилването на военните и икономическите позиции на Китай - основния съперник на Съединените щати.

Какво прави Гренландия толкова привлекателна за Тръмп?

Повече от 80% от територията на острова е покрита с лед. Населението е само около 60 000 души. Но край бреговете има много риба, а във вътрешността на страната - много добри неща. А с топенето на ледниците става все по-лесно да се добиват минерали.

В Гренландия има нефт, уран и редкоземните метали неодим, празеодим, диспрозий и тербий. Те са жизненоважни за съвременните високотехнологични производства, но над 70 % от тях се добиват в Китай, с който САЩ са в търговска война от 8 години, а Тръмп заплаши да увеличи натиска.

В отговор на заплахите на Тръмп през декември Китай ограничи доставките за САЩ на галий, германий и антимон, които се използват широко в отбранителната промишленост.

САЩ са най-богатата държава на планетата, световен лидер в областта на високите технологии и най-големият производител на петрол в света. За да се запазят тези лаври, Гренландия и Америка не биха могли да бъдат по-подходящи.

За което Тръмп директно говори. Америка се нуждае от Гренландия „за икономическа сигурност“, заяви Тръмп тази седмица и изрично отказа да изключи използването на военна сила за анексиране на острова.

Как Гренландия ще помогне на САЩ да сдържат Русия и Китай?

Островът е разположен в стратегически важната Арктика. През Гренландия минава най-краткият път от Европа до Северна Америка, а географски е много по-близо до последната, въпреки че е автономна територия на европейска Дания.

САЩ имат военна база на острова още от времето на Студената война със СССР. И Пентагонът не е против да разшири присъствието си в Арктика, за да се противопостави на Китай и Русия.

Президентът Хари Труман се е ръководил от същата идея, когато е предложил 100 млн. долара в следвоенната 1946 г., когато светът е бил разделен на западна и съветска сфера на влияние. За да ги купи за себе си, така че врагът да не ги получи.

Участъкът от Атлантическия океан между Гренландия, Исландия и Великобритания (Фарьорско-Исландската граница, или GIUK) е основната отбранителна линия по море в случай на руски военен конфликт с Европа.

„GIUK вероятно е най-важното място за НАТО в световния океан. Тази граница трябва да бъде наблюдавана и патрулирана, а в случай на война да може да бъде затворена, за да се защитят морските пътища за войски и оборудване от Америка към Европа“, заяви британският военен анализатор Майк Мартин.

Същият този участък от океана е от ключово значение за търговския флот. Последното десетилетие беше най-горещото в историята, а глобалното затопляне прави идеята за арктически търговски път актуална.

Световната фабрика, Китай, е особено заинтересована от него. През 2018 г. тя също щеше да построи две летища в Гренландия - но тогава Дания убеди властите на автономията да ѝ дадат и двата договора.

Защо му е на Тръмп Гренландия?

Тръмп е потомствен строителен предприемач. Той е прекарал живота си в купуване на земя, строеж на къщи и продажба на апартаменти. Но като президент още миналия път обеща, че няма да се отнася към Гренландия като към любимия си остров - Манхатън.

Личните интереси на Тръмп обаче не се ограничават само до парите. Купуването на Гренландия ще му позволи да влезе в историята заедно с президентите Андрю Джонсън и Томас Джеферсън, които са купили Аляска и Луизиана за САЩ.

САЩ не са добавяли земя от 1947 г., когато при президента Хари Труман малки острови в Тихия океан са прехвърлени на Америка след поражението на Япония във Втората световна война.

Колко струва Гренландия?

Земя, а дори и с хора, отдавна не е продавана в такъв мащаб, така че не е лесно да се определи пазарна цена. Но можем да направим приблизителна оценка.

Джеферсън купува Луизиана от французите в началото на XIX в. за 15 млн. долара, а половин век по-късно Джонсън изтъргува Аляска от руснаците на половин цена. През 1946 г. Труман предлага на Дания 100 милиона долара.

Дори коригирани спрямо инфлацията, тези пари не могат да купят къща в Манхатън, да не говорим за остров. По-разумно е да се съсредоточим върху настоящите цени на неземеделската земя в Съединените щати. Тогава Луизиана, сравнима по площ с Гренландия, би струвала поне 1 трилион долара.

А като се вземе предвид икономическият и стратегическият потенциал на арктическия остров, цената може да е няколко пъти по-висока.

Дания обаче няма да продава нищо, а и не се нуждае от парите.

Освен това Гренландия все още има последната дума. Тя е под датски контрол от повече от 300 години и досега не се е опитала да се откаже от ненатрапчивия си съюз и субсидиите на стойност стотици милиони долари годишно. І БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон