Британският външен министър Дейвид Лами отказа да осъди изявлението на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп за Гренландия. Британският топ дипломат настоя, че САЩ няма да придобият самоуправляващата се датска територия.
„Не се занимавам с това да осъждам най-близкия ни съюзник“, заяви Лами пред Sky News. Той добави, че „се занимава с тълкуване на това, което стои зад тези думи, а има някои много сериозни въпроси, свързани с националната икономическа сигурност“.
Коментарите контрастират с реакцията на някои европейски лидери на отказа на Тръмп да изключи възможността да използва икономическа или военна сила, за да придобие Гренландия.
Германският канцлер Олаф Шолц заяви, че тази позиция е предизвикала „забележително неразбиране“ и „безпокойство“ сред лидерите на ЕС, а по-късно отбеляза в социалните мрежи, че „границите не трябва да се местят със сила“.
Лондон, който цени т.нар. специални отношения с Вашингтон, се стреми да не разваля отношенията си с Тръмп и неговия екип под ръководството на новото лейбъристко правителство на Обединеното кралство.
Това се случва след като редица министри от Лейбъристката партия вече направиха пренебрежителни коментари за новоизбрания президент, включително Лами, който веднъж го определи като „тиранин“ и „ксенофоб“.
Тръмп има проекти за богатия на полезни изкопаеми и петрол арктически остров, автономна територия на членката на ЕС Дания, която сама се стреми към независимост.
На 7 януари той предизвика тревога, когато заяви, че САЩ се нуждаят от Гренландия „за целите на националната сигурност“.
В поредица от интервюта британският първи дипломат определи изказванията на бъдещия президент на САЩ като „класически Доналд Тръмп“ и заяви, че те са съсредоточени върху „националната икономическа сигурност на американците“.
„В края на краищата това зависи от народа на Гренландия и от собственото му самоопределение, а в Гренландия се води дискусия по същите тези въпроси“, каза топ дипломатът пред Sky News.
Запитан от „Би Би Си“ как Великобритания ще реагира, ако Тръмп изпълни твърдението си, че САЩ може да се опитат да придобият Гренландия с икономическа или военна сила, Лами настоя, че „това няма да се случи“, като отбеляза, че „нито един съюзник от НАТО не е воювал, откакто алиансът е създаден“.
Министърът внимаваше да не критикува Тръмп, като отбеляза, че макар неговата „реторика“ и „непредсказуемост“ да са „дестабилизиращи“, резултатите от това могат да бъдат от полза за западните съюзници.
Като пример той посочи настояването на Тръмп за увеличаване на разходите за отбрана от страна на членовете на НАТО.
Лами добави, че в коментарите си за Гренландия Тръмп е адресирал основателни „опасения за Русия и Китай в Арктика“, както и „националната икономическа сигурност“.
„Сигурен съм, че той признава, че в крайна сметка Гренландия днес е част от Кралство Дания. В Гренландия се води дебат за собственото им самоопределение“, каза главата на британската дипломация.
Лами отбеляза, че САЩ имат войски и военна база в Гренландия.
„Така че те имат дял в този арктически театър“, добави той. | БГНЕС