Как се стигна до разцеплението в ДПС

През последните месеци все повече активисти на ДПС-ДПС преминаха на страната на ДПС-Ново начало.

Двете ДПС-та също толкова неочаквано обявиха за обединение, колкото бе и тяхното разделение в срядата на лятото на 2024 г. Все още не е напълно сигурно дали става дума за обединение или това е лична акция на председателя на ДПС-ДПС д-р Джевдет Чакъров, предаде БГНЕС.

Според информация, дошла от пресцентъра на ДПС-Ново начало, д-р Джевдет Чакъров и Делян Пеевски са си стиснали ръцете в името на своите избиратели и партията.

Делян Пеевски и Джевдет Чакъров са затворили "страницата на разединение и конфронтация" в движението"

Разцеплението в ДПС настъпи официално в деня, в който предходният парламент трябваше да гласува правителството, предложено от ГЕРБ-СДС с премиер Росен Желязков. Тогава Рамадан Аталай, един от най-приближените до почетния председател Ахмед Доган, заяви от името му, че това правителство не трябва да бъде подкрепено. Тази позиция беше в разрез с позицията на Делян Пеевски, съпредседател на партията.

Хасан Азис: Решението на Джевдет Чакъров е еднолично и не обвързва ПГ и структурите на партията

При гласуването на предложението от ГЕРБ-СДС кабинет се стигна до разделение на гласовете, по-голямата част от депутатите, останаха верни на Пеевски и гласуваха за правителство с премиер Росен Желязков, но те не бяха достатъчни, за да бъде избран.

Разделението в ДПС нагорещи политическото лято на 2024 г. Между двете фракции се стигна до размяната на тежки обвинения, в началото на септември почетният председател на ДПС д-р Ахмед Доган беше принуден да напусне двете резиденции в Бояна и Росенец, които по документи се оказаха собственост на Данаил Папазов. Това доведе до протести от страна на привържениците на д-р Доган. 

Двете партии се явиха самостоятелно на изборите за 51 Народно събрание. ДПС-Ново начало на Делян Пеевски получи повече гласове и вкара в новия парламент 29 народни представители с 10 повече от ДПС-ДПС, под водачеството на д-р Джевдет Чакъров. 

Впоследствие ДПС-ДПС подкрепиха правителството на Росен Желязков, макар и да нямат представители в него. Основната им претенция към управляващата коалиция в състав ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН да се демонтира модела „Пеевски“ и неговите хора на всички нива във властта. Отношенията между партията на Доган и управляващата коалиция от самото начало бяха доста сложни. В крайна сметка те доведоха до оттегляне на подкрепата на ДПС-ДПС за кабинета „Желязков“ през пролетта, като формалният повод за това беше неуспешната акция на актива на ДПС-ДПС да си върнат резиденцията в „Бояна“. 

През последните месеци все повече активисти на ДПС-ДПС преминаха на страната на ДПС-Ново начало. Миналата седмица дори централата на партията на Доган в центъра на София беше запечатана от Областната управа. І БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон