Агенцията осъди това като „възмутителна“ мярка срещу UNRWA, основният участник в хуманитарните операции в Ивицата Газа, която е обсадена и опустошена от продължаващата повече от година война между Израел и Хамас.
Филип Лазарини, ръководител на агенцията, заяви, че забраната „създава опасен прецедент“ и е последният епизод от „продължаващата кампания за дискредитиране“ на агенцията. Той смята, че забраната ще „изостри страданията на палестинците“.
Хамас осъди „ционистката агресия“ срещу палестинците. Ислямски джихад, негов съюзник в конфликта, осъди „ескалацията на геноцида“ над населението, предаде АФП.
Текстът беше одобрен от Кнесета с 92 гласа „за“ срещу 10 „против“, въпреки че Израел, който отдавна е силно критичен към агенцията, обвини някои служители на UNRWA, че са участвали в нападението на „Хамас“ в Южен Израел на 7 октомври 2023 г. и че са бойци на палестинското ислямистко движение.
Вторият текст, също приет с голямо мнозинство (89 на 7 гласа), забранява на израелски длъжностни лица да работят с UNRWA и нейните служители, което би трябвало значително да наруши дейността на агенцията.
Според Кнесета двата закона ще влязат в сила 90 дни след приемането им.
Ако забраната бъде приложена, „това ще бъде катастрофа, особено поради въздействието, което вероятно ще окаже върху хуманитарните операции в Газа и в няколко части на Западния бряг“, заяви говорителката на UNRWA Жулиет Тума.
„UNRWA е най-голямата хуманитарна организация в Газа и отговаря основно за хуманитарната помощ, включително за подслон, храна и основни здравни грижи“, добави говорителката.
Израелският министър-председател Бенямин Нетаняху обаче заяви, че Израел, който строго контролира влизането на международни пратки с помощи, е „готов“ да предостави хуманитарна помощ на територията.
„Готови сме да работим с нашите международни партньори, за да гарантираме, че Израел ще продължи да улеснява хуманитарната помощ за Газа по начин, който не застрашава сигурността на Израел“, написа Нетаняху в X.
Още преди гласуването Съединените щати са заявили, че са „силно обезпокоени“ от текста и са призовали правителството да не го одобрява“, съобщи говорителят на Държавния департамент Матю Милър, като повтори „решаващата“ хуманитарна роля на агенцията в Газа.
Британският министър-председател Кир Стармър заяви, че Обединеното кралство е „сериозно обезпокоено“ от „това законодателство, което рискува да направи невъзможна съществената работа на Unrwa за палестинците“.
Германия „остро разкритикува“ израелския вот, който ще направи „на практика невъзможна работата на Unrwa в Газа, Западния бряг и Източен Йерусалим, застрашавайки жизненоважната хуманитарна помощ за милиони хора“. | БГНЕС