Използването на смартфони в ранна възраст е свързано с влошено психично здраве в зряла възраст

Колкото по-рано даден човек получи първия си смартфон, толкова по-голяма е вероятността да покаже признаци на влошено психично състояние.

Младите хора, които са получили смартфон преди 13-годишна възраст, са по-склонни да съобщават за суицидни мисли, агресия и намалена емоционална устойчивост. Това сочи мащабно глобално проучване, обхващащо над 100 000 души.

Изследването, публикувано в списанието Journal of Human Development and Capabilities, показва, че по-ранното притежание на смартфон е свързано със значително по-ниски резултати за психичното благополучие в ранна зряла възраст. Това повдига сериозни въпроси относно излагането на децата на дигитални среди, задвижвани от изкуствен интелект и алгоритми на социалните мрежи.

Използвайки данни от Global Mind Project, изследователите установиха рязък спад в показателите за „психично здраве“, колкото по-млад е бил човекът, когато за първи път е получил смартфон. Лицата, които са получили първия си телефон на 13-годишна възраст, са имали средна оценка от 30, докато тези, които са получили такъв на 5-годишна възраст, са имали оценка близка до 1. Сред жените почти половината, които са притежавали смартфон преди 7-годишна възраст, са съобщили за суицидни мисли в ранна зряла възраст.

В проучването е използван Mind Health Quotient (MHQ) – самооценка, която оценява когнитивното, емоционалното и социалното функциониране, а не само класическите симптоми на депресия или тревожност. Резултатите са еднакви за всички езици, култури и континенти.

Младежите, които са имали смартфони преди 13-годишна възраст, са по-склонни да съобщават за халюцинации, агресия и усещане за отчуждение от реалността.

Ранните потребители са имали по-високи нива на ниско самочувствие, емоционална нестабилност и намалена емпатия – особено сред мъжете.

Колкото по-рано даден човек получи първия си смартфон, толкова по-голяма е вероятността да покаже признаци на влошено психично състояние.

Според проучването ранният достъп до социалните мрежи обяснява около 40% от връзката между ранното използване на смартфони и по-лошото психично здраве на възрастните. Други ключови фактори са: нарушен сън (12%), лоши семейни отношения (13%) и кибертормоз (10%).

В англоговорящите страни рисковете са дори по-големи – вероятно поради по-ранното притежание на смартфони и излагането на онлайн съдържание на английски език, което според авторите може да включва по-вредни материали.

„Нашите данни показват, че ранното притежание на смартфон – и достъпът до социални мрежи, който често идва с него – е свързано с дълбока промяна в психичното здраве и благосъстоянието в ранната зрялост“, заяви д-р Тара Тиагараджан, водещ автор и невролог в Sapien Labs.

Тя подчерта, че резултатите надхвърлят традиционните диагнози за психичното здраве и засягат симптоми, които са по-трудни за откриване, но са социално значими, като емоционална отчужденост и загуба на самочувствие.

Какво може да се направи? Четири спешни препоръки.

За да се намали вредата, авторите препоръчват: задължително обучение по дигитална грамотност и психично здраве за младежите, по-стриктно прилагане на възрастовите ограничения в социалните мрежи, законови ограничения за достъпа до социалните мрежи за деца под 13 години и постепенен достъп до смартфони с „безопасни за децата“ алтернативи.

„Чакането на неопровержими доказателства рискува да пропусне възможността за навременни превантивни действия“, предупреди Тиагараджан.

В статията се твърди, че политиката по отношение на смартфоните трябва да следва моделите, използвани за алкохола и тютюна: възрастови ограничения, публична отчетност и широко обществено участие. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон