Черна маса в научно-изследователски кораб крие нова форма на живот

Един от основните въпроси обаче остава как подобни организми са се озовали в кораб, който плава в богати на кислород води като тези на Големите езера.

 

Черна лепкава маса, открита по време на рутинна поддръжка на научно-изследователския кораб R/V Blue Heron, се оказа не просто необичайно замърсяване, а напълно нова форма на живот, непозната досега на науката, предаде Попюлър Меканикс. Откритието бе направено от екип учени от Университета в Минесота Дълут (UMD) и Лабораторията за големи езера (Large Lake Observatory – LLO), след като морският супервайзър Дъг Рикетс донесе проба от черната субстанция за анализ.

Субстанцията, намерена в шахтата на руля на кораба, получи името „ShipGoo001“ от изследователя Коди Шийк, който заедно с екипа си установил, че в масата има активни микробни видове, непознати на науката. „Най-голямата изненада беше, че въобще имаше живот в тази маса,“ коментира Шийк в официално изявление. „Очаквахме да не открием нищо. Но за изненада установихме наличието на ДНК, която не беше разрушена, а и биомасата беше достатъчна.“

Анализите показали, че специфичната среда в шахтата на руля – топла, стабилна и без кислород – е създала перфектни условия за анаеробни археи. Един от основните въпроси обаче остава как подобни организми са се озовали в кораб, който плава в богати на кислород води като тези на Големите езера. Теорията на Шийк е, че микроорганизмите вероятно са се намирали в смазката, използвана за механизма на руля, и са чакали подходящи условия, за да се активират.

Изумително е, че учените успели да реконструират 20 генома от черната маса. Сравнени с известни бази данни, тези геноми показали, че поне един от тях представлява изцяло нов ред в класификацията на археите, а друг – потенциално нов филум на бактерии. Екипът възнамерява да публикува резултатите в рецензирано научно списание и да направи геномите достъпни за обществеността.

Откритието има и практическо значение. Някои от микроорганизмите произвеждат метан, което може да се използва в производството на биогорива. То също така подчертава, че науката често пренебрегва взаимодействията между изкуствени човешки структури и естествената микробиология. „Изследвал съм хидротермални извори и геотермални източници, но не и шахти на руля,“ посочва Шийк.

Черната маса, наречена „ShipGoo001“, се превръща в живо доказателство за потенциала на науката, когато изследователите имат възможност да следват естественото си любопитство. „Учените рядко имат време да бъдат игриви – постоянно сме фокусирани върху проекти и срокове,“ казва Шийк. „Но това откритие показва защо е важно да има пространство за изследователска свобода.“ |БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон