Изборът на Тръмп е възможност за утвърждаването на България като фактор и предвидим съюзник

Изборът на Доналд Тръмп и контролът на Републиканската партия в Камарата на представителите и Сената на САЩ в следващите две години съставляват възможност България отново да се утвърди като разпознаваем и предвидим съюзник на САЩ.

Преодоляването на политическата криза, комбинирано със задълбочаването на двустранния диалог с Вашингтон ще възстанови реномето на България като източник на стабилност в Югоизточна Европа.

През 2017 г. за първи път премиерът Бойко Борисов и президентът Доналд Тръмп установиха отношения на стратегическо партньорство между България и САЩ. С поръчването на изтребители Ф-16 - блок 70, България демонстрира готовността си да изпълнява задълженията си към НАТО, като разходва минимум 2% от БВП за отбрана. Най-голямата инвестиция в съвременната история на България за превъоръжаване беше израз на желание и решителност за задълбочаването на стратегическите отношения със САЩ и прекъсване на зависимостите от Русия. Към тази инициатива може да се добави решението за закупуване на наземните машини „Страйкър“ и изграждането на нови мощности за АЕЦ „Козлодуй“ с „Уестингхаус“.

Налице е нереализиран политически и икономически капитал в българко-американските отношения по линия на свързаността, енергийните доставки и инфраструктурните проекти по изграждането на паневропейския Коридор 8.

В контекста на войните в Украйна и Близкия Изток, България представлява стратегически съюзник на САЩ по линия на предното присъствие в югоизточни фланг на НАТО.

От правителство на България зависи да направи анализ на състоянието на двустранния диалог и да разработи съвместни проекти и конкретни инициативи, които да съвпаднат с приоритетите на администрацията на президента Тръмп. І БГНЕС

---------------

Редакционен коментар на БГНЕС.

Последвайте ни и в google news бутон