Зависимостите към вещества освен чисто физиологически аспект, имат психологически и поведенчески. Кофеинът е признат за наркотик, заяви пред БГНЕС психологът Иван Игов.
В сряда общественото пространство у нас и онлайн средите бяха взривени от скандалния случай, при който Денислава Сашова, позната с псевдонима „Диона”, която беше заловена да шофира под влиянието на кокаин, публикува в профилите си в социалните мрежи видео, в което рекламира енергийна напитка на прах, която се приема чрез шмъркане.
Според Игов един от проблемите, които произлизат е, че психология за юношеска възраст не се преподава в училище, а точно там са темите за зависимостите. „Но учителите не желаят да разговарят за тези неща сякаш не ги разбират, сякаш това не им е работа, а всъщност е работа на всички нас“, категоричен е Игов.
Игов определи като положителен големия медиен шум по темата от вчера насам.
„На мен много ми се иска медиите да дават повече информация за конкретните препарати, защото добре – ще спрем този прах, но какво правим с енергийните напитки, трябва ли да ги раздаваме на всички деца, които пожелаят да си ги купят сякаш са безалкохолно“, попита той.
„Основната съставка на тази енергийна напитка на прах е кофеин, а той е признат наркотик. Кофеинът потиска усещането за умора и желанието за сън. От кофеина може да се получи абстиненция. Особено децата по-бързо стават абстинентни към кофеина и липсата на кофеин в достатъчно големи дози може да предизвика главоболие, объркване, желание за повръщане. Проблемът е, че това ще попадне най-вече при деца, които нямат 18 години“, каза още той.
Комбинацията между кофеин и захар предизвиква ефекти като това да изпиете по-голяма доза кафе, но докато едно кафе или една енергийна напитка биха подействали след 15 – 20 минути, то приемането през синусите ще подейства почти мигновено. Именно това е ефектът, който се търси.
Психологът подчерта, че е изключително опасно за едно дете да поема повече от 200 милиграма кофеин на ден, а чрез енергийните напитки тази доза кофеин може да бъде получена веднага.
„А какво се съдържа в това прахче – не знам“, допълни той.
Проверка на БГНЕС установи, че все още има сайтове, в които се предлага въпросната енергийна напитка на прах, а основните съставки, които са посочени, са кофеин, креатин, аргинин, цитрулин, бета-аланин, малтодекстрин и таурин. Не пише, обаче, какво е тяхното количество. Освен това пише и че продуктът е „идеален за спортисти, студенти, професионалисти и всички, които търсят бърз енергиен тласък“.
„Проблемът е, че това ще попадне най-вече при деца, които нямат 18 години“, категоричен е Игов и отбеляза, че кофеинът потиска усещането за умора и желанието за сън.
„Ако си в дискотека, това означава, че можеш да си много по-активен. Аз съм виждал, обаче, как след такива активности следва колапс“, каза психологът.
Допълнителен ефект е, че кофеинът потиска жаждата и съответно е намален приемът на вода, което води до дехидратация.
„Няма как децата и дори младите хора да ги знаят тези неща – никой не го пише, никой не го показва“, заяви Игов.
По думите му поне една трета от сегашните родители са последователите на това, което можем да наречем „чалга поколение“.
„Не се учудвам, че такива като тази певица и хората, която я слушат, могат да позволят на децата си да взимат подобни неща, без да се притесняват, че нещо ще им се случи. От кофеина може да се получи абстиненция. Особено децата по-бързо стават абстинентни към кофеина и липсата на кофеин в достатъчно големи дози може да предизвика главоболие, объркване, желание за повръщане“, каза още той.
На въпроса предпоставка ли е, че приемът на този прах може да доведе у подрастващите до желание да изпробват и наркотични вещества именно по този начин – чрез смъркане през носа, психологът отговори:
„Естествено. По принцип зависимостите към вещества освен чисто физиологическия аспект, имат психологически и поведенчески аспект. Кофеинът е признат за наркотик, така че в Регистъра на лекарствените препарати това е наркотично вещество и логично много лесно се преминава от едно към друго. Когато физиологически ефектът идва веднага през синусите е много вероятно да искаш този ефект да го получаваш по същия начин и от други неща“.
Според психолога в училище се учат какви ли не неща, които никога няма да трябват в живота на едно дете, но тези неща, които са свързани конкретно с техния живот и поведение, не се преподават.
„Казвам го директно, защото аз съм автор на Държавните образователни стандарти по психология, която се учи само половин година в Х клас, но масово учителите просто не го преподават, а това е психология на юношеската възраст, там включително има и теми за зависимостите, но учителите не желаят да разговарят за тези неща сякаш не ги разбират, сякаш това не им е работа, а всъщност е работа на всички нас“, заяви той и призова вместо да се чудят какви изпити да правят, регионалните инспекторати да започнат да правят проверки какво се преподава в училище и дали задължителната подготовка се припокрива.
Игов определи квалификацията на преподавателите по философия, които обикновено преподават психология, като много ниска и подчерта, че те избягват да преподават теми, от които не разбират.
„Нека това отново да не бъде едно чудо за 3 дни. Нека оттам да повдигнем въпроса за останалите зависимости, на които са подложени децата ни, като минем през хазарта, през упойващите вещества и стигнем до други такива важни неща“, призова той.
В заключение психологът апелира да не си измисляме неща, които ги няма и с това да отнемаме права, а да се борим с реалните неща и с реалните зависимости. | БГНЕС