Intel отложи изграждането на два завода за чипове в Германия и Полша

Гигантът в производството на чипове Intel заяви, че отлага плановете си за изграждане на два мегазавода в Германия и Полша. Причината е, че компанията е изправена пред по-ниско търсене от очакваното.

Съобщението ще бъде сериозен удар за германското и полското правителство, които са субсидирали проектите в голяма степен и са ги обявили за стимул за националната си индустрия, предаде АФП.

Intel заяви, че ще се откаже от проектите си в Малайзия, но заяви, че плановете ѝ в САЩ няма да бъдат засегнати.

В Германия строителните работи по проекта на Intel трябваше да започнат през 2023 г., но те се забавиха, след като войната в Украйна доведе до покачване на инфлацията.

След това германските официални лица и компанията бяха блокирани в преговори за финансиране в продължение на месеци. Двете страни най-накрая подписаха споразумение през юни 2023 г., което включваше увеличени субсидии.

Германия увеличи субсидиите си за стартиране на проекта за фабрика до почти 10 млрд. евро, което е с около 3 милиарда повече от първоначално предложените.

„Неотдавна увеличихме капацитета си в Европа чрез фабриката в Ирландия, която ще остане водещият ни европейски център в обозримо бъдеще“, заяви главният изпълнителен директор на Intel Пат Гелсингер.
„Ще отложим проектите си в Полша и Германия с около 2 години в зависимост от очакваното пазарно търсене“, добави той.

В Полша Intel е получила 1,8 млрд. долара за създаване на фабрика за полупроводници близо до Вроцлав.

Страните от ЕС се стремят да увеличат производството на полупроводници, които се използват във всичко - от изтребители до смартфони, и да намалят зависимостта си от Азия, след като недостигът, предизвикан от пандемии, засегна някои индустрии, а войната на Русия в Украйна показа рисковете от прекомерна зависимост.

Intel също така заяви, че ще получи до 3 млрд. долара пряко финансиране от правителството на САЩ, за да увеличи производството си на полупроводници за американската армия. | БГНЕС 

Последвайте ни и в google news бутон