Хонконг отбеляза 3,1% растеж, предупреждава за „риск“ от търговска война

Официални представители обаче предупредиха, че с рязкото засилване на напрежението в света „рисковете за световната икономика са се увеличили значително“.

 

Икономиката на Хонконг е нараснала с 3,1% през първото тримесечие на годината, съобщи правителството на града, макар да предупреди, че американските мита са засилили „рисковете от спад“ в световната икономика, предаде АФП.

Строгите мита от 145% на американския президент Доналд Тръмп върху много китайски продукти влязоха в сила миналия месец.

Пекин отговори с нови 125% мита върху американския внос.

Хонконг, специален административен район на Китай със собствена търговска политика, не последва примера на Пекин и не наложи ответни мита.

Длъжностни лица съобщиха, че икономиката на града е отбелязала „стабилен растеж“ през тази година, подкрепен от растежа на континенталната част на Китай и увеличението на износа и пристигащите туристи през първото тримесечие.

„Според предварителните оценки реалният БВП е нараснал с 3,1% спрямо същия период на миналата година, като се е ускорил от 2,5% растеж през предходното тримесечие“, каза правителствен говорител.

Растежът е по-висок от 2,1%, които очакваха икономистите, анкетирани от Блумбърг.

Официални представители обаче предупредиха, че с рязкото засилване на напрежението в света „рисковете за световната икономика са се увеличили значително“.

„Изключително високата несигурност в търговската политика ще забави международните търговски потоци и инвестиционния климат, което от своя страна ще хвърли сянка върху краткосрочните перспективи за икономиката на Хонконг“, коментира говорител.

Но икономическата активност в града ще бъде подкрепена от мерките на местното правителство за стимулиране на растежа и „устойчивия стабилен растеж на икономиката на континенталната част (Китай)“, добавиха те.

Предварителните данни показаха 8,7% ръст на износа на стоки, което властите приписаха на „устойчивото външно потребление“.

Частното потребление е спаднало с 1,2% на годишна база, което отразява продължаващото влияние на промените в потребителските навици на жителите.

Властите са поставили цел за растеж от 2-3% за града през тази година.

Но Пол Чан, финансовият шеф на града, призова през април за бдителност предвид „напрегнатата външна обстановка“.

„Агресивните действия и унилатерализмът на САЩ ще продължат да тежат на глобалните икономически перспективи“, написа той. |БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон