Химикалите в гримовете могат да доведат до затлъстяване

Отслабването често може да изглежда като трудна битка със строги диети и строги тренировъчни режими. Тайната на това, че не сваляте килограми, обаче може да се крие в любимите ви продукти за лична хигиена, включително гримове, лосиони, кремове за бръснене и дори някои мебели, съобщи Mirror.

Д-р Рупи Ауйла разгледа понятието „обезогени“ в своя подкаст The Doctor's Kitchen, като обясни как тези химикали могат да възпрепятстват пътя ви към отслабване. Нещо повече, някои химикали, нарушаващи ендокринната система, могат да объркат регулацията на апетита, складирането на мазнини и цялостното тегло в организма ви.

„Всичко това звучи много страшно, но трябва да водим по-прагматични разговори не само за храната, която консумираме, но и за средата, в която я консумираме. По същество те действат в някои случаи, като имитират или блокират действието на вашите истински хормони поради способността им да се свързват или да пречат на тези хормонални рецептори“, твърди експертът.

„Тези химикали присъстват в широк спектър от продукти, които използваме ежедневно. Пластмасите, химикалите, които се прилагат върху мебелите, продуктите за лична хигиена, бебешките шишета, а също и храните“, добави Ауйла. 

Обичайните заподозрени като Макдоналдс, ултрапреработените храни и тези с ниско съдържание на фибри, но с високо съдържание на захар, не изненадващо попаднаха в списъка на затлъстяващите храни. Липсата на пресни плодове и зеленчуци само засилва ефекта от тях за напълняване.
BPA е известен затлъстяващ агент, но в списъка има и някои неочаквани елементи, като например нехранителните подсладители, които според лекар в момента са „на трупчета“. Той смята, че още много химикали, причиняващи затлъстяване, остават неидентифицирани от науката.

Тези химикали не само влияят на избора ви на храна или затрудняват изгарянето на мазнините в тялото ви - те могат да доведат и до увеличаване на теглото и други сериозни здравословни проблеми.
„Тези смущения могат да повлияят на метаболизма, контрола на апетита, складирането на мазнини и адипогенезата. То може да увеличи броя на мастните клетки в организма и да доведе до метаболитни промени“, каза лекарят. 

„То може също така да попречи на разграждането и оползотворяването на мазнините, което води до натрупване на мазнини и засяга регулирането на ситостта. Най-обезпокоителното е, че някои обезогени могат да повлияят на състава на чревния микробиом. Това означава, че дори здравословната диета може да не се превърне в правилно хранене за тялото ви, а да се превърне в натрупани мазнини“, добави Ауйла. | БГНЕС 

Последвайте ни и в google news бутон