„Фолксваген“ планира да затвори поне 3 германски завода, да съкрати десетки хиляди работни места и да намали заплатите с 10%, съобщи „Файненшъл таймс“.
Преструктурирането ще отбележи първото закриване на местни заводи в 87-годишната история на компанията и ще постави началото на битка с влиятелните профсъюзи в Германия, където „Фолксваген“ има 300 000 служители.
Ръководството на компанията предупреди, че са необходими радикални мерки, тъй като най-големият производител на автомобили в Европа е изправен пред силна конкуренция в Китай, забавящи се продажби на други големи пазари и необходимостта да се справи със скъпоструващия преход към електрически превозни средства.
Даниела Кавало, ръководител на работническия съвет на „Фолксваген“, заяви, че ръководството разполага с два дни, за да промени плановете си, като намекна за бъдещи стачки.
Работническият съвет представлява служителите на „Фолксваген“ и държи половината от местата в надзорния съвет.
Според говорител на съвета затворените заводи ще бъдат 10, като те снабдяват основната марка на автомобилния производител – „Фолксваген“.
През септември компанията за пръв път сигнализира, че обмисля закриване на германски заводи. Анализаторите останаха скептични предвид силната опозиция от страна на политиците и работническия съвет.
Изпълнителният директор на „Фолксваген“ (леки автомобили) Томас Шефер заяви, че експлоатацията на някои от германските заводи е два пъти по-скъпа от тази на конкурентните производители на автомобили.
„В момента печелим твърде малко пари от нашите автомобили. В същото време разходите ни за енергия, материали и персонал продължават да растат. Това изчисление не може да работи в дългосрочен план“, каза Шефер.
В понеделник „Фолксваген“ отказа да коментира евентуалното закриване на заводи, позовавайки се на предишно изявление, че то не може да бъде изключено.
Торстен Грьогер, главен преговарящ в IG Metall, най-големия европейски профсъюз, предупреди, че съкращаването на разходите ще предизвика „съпротива, каквато никога не би могъл да си представи“.
Германската провинция Долна Саксония, която е значителен акционер с контрол върху 20% от правата на глас, и преди е заявявала, че нейният приоритет е запазването на работните места и често е заставала на страната на работническия съвет.
Говорител на германското правителство заяви, че канцлерът Олаф Шолц е бил категоричен, че „евентуални грешни управленски решения в миналото не трябва да бъдат в ущърб на служителите“. | БГНЕС