Европейската сигурност – основен приоритет на Дания по време на председателството на ЕС

Дания е сред европейските държави, разтревожени от руската инвазия в Украйна през 2022 г., и вече е увеличила значително своя военен бюджет.

 

Засилването на сигурността в Европа и настояването страните членки да спазват обещанията си за повишаване на военните разходи ще бъдат във фокуса на Дания по време на ротационното ѝ председателство на Съвета на ЕС, което започва във вторник, 1 юли.

Дания е сред европейските държави, разтревожени от руската инвазия в Украйна през 2022 г., и вече е увеличила значително своя военен бюджет. „Искаме нашето председателство да има смисъл. Сигурността е ясно определена като приоритет №1“, подчерта премиерът Мете Фредериксен в интервю за вестник Politiken.

„Имаме нова цел, приета от НАТО. За да я постигнем, Европа трябва да се преосъоръжи. Щом тази цел е приета, почти всичко останало се свежда до политики на ЕС“, каза тя.

Миналата седмица страните членки на НАТО се споразумяха да инвестират 3.5% от своя БВП в основни военни разходи и допълнително 1.5% в по-широки мерки, свързани със сигурността – като инфраструктура – до 2035 г. Испания определи тази цел като „нереалистична“ и поиска по-голяма гъвкавост.

По време на шестмесечното си председателство, Дания възнамерява да ускори изпълнението на представения през март план на ЕС за укрепване на отбранителния капацитет на Съюза. Предвиждат се опростяване на процедурите и предоставяне на заеми на страните членки за инвестиции в европейската отбранителна индустрия.

„Ситуацията със сигурността в Европа е нестабилна, а когато нещо е нестабилно, то е и опасно“, заяви Фредериксен. „Историята на Европа ни учи, че конфликтите имат склонност да се разпространяват. Днес напрежението е огромно и само по себе си поражда още напрежение“, продължи тя.

Защитена Европа
Дания е сред най-големите европейски донори на военна и хуманитарна помощ за Украйна. Откакто е на власт през 2019 г., правителството на Фредериксен е увеличило военните разходи на страната до над 3% от БВП.

Копенхаген традиционно е силен съюзник на САЩ, но в последните години пренасочва вниманието си към европейската сигурност, особено след като бившият президент Доналд Тръмп отправи заплахи за анексиране на Гренландия – автономна датска територия.

В програмата си под надслов „Защитена Европа“ датското председателство залага и на борбата с незаконната миграция, като обещава „нови и иновативни решения“.

Дания, известна с една от най-строгите миграционни политики в Европа, се стреми да постигне съгласие за изнасяне на процедурите по предоставяне на убежище извън територията на ЕС, както и за ограничаване на обхвата на решенията на Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ).

„Нередовната миграция не може да бъде допусната да застраши европейското единство“, се казва в официалната програма на Дания за председателството.

Скандинавската страна наскоро се присъедини към Италия и още седем държави с призив за преосмисляне на Европейската конвенция за правата на човека, аргументирайки се, че текстът ѝ понякога „защитава погрешните хора“. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон