Фронтекс, влиятелната гранична агенция на Европейския съюз, обмисля временно да преустанови дейността си в Гърция заради преобръщането на препълнена лодка край бреговете на страната по-рано този месец - една от най-големите трагедии в Средиземно море от години, съобщава Евронюз.
Идеята е предложена от служителя по основните права на Фронтекс Йонас Гримхеден по време на заседанието на управителния съвет на агенцията между 20 и 21 юни, както първо съобщи френският вестник „Монд“.
Препоръката на служителя по основните права е следствие от преобръщането на препълнена рибарска лодка на 14 юни, което вероятно е причинило смъртта на стотици хора, намиращи се на борда. Длъжностните лица извадиха телата на 82-ма души, а стотици все още се смятат за изчезнали. От приблизително 750 души на борда на плавателния съд само 104 са били спасени и са оцелели след трагедията.
Гръцките власти бяха силно критикувани заради трагедията, като мнозина заявиха, че са могли - и е трябвало, да действат по-бързо, за да помогнат на мигрантите на борда на очевидно опасния плавателен съд. Според свидетелства на оцелели, гръцката брегова охрана е завързала плавателния съд и се е опитала да го изтегли, преди да се преобърне - ход, който е крайно необичаен в такива случаи и който според свидетели е предизвикал клатене на лодката.
Гръцките власти отричат това да се е случило.
Но Фронтекс е сред най-скептичните критици на ролята на гръцките власти в трагедията. Агенцията съобщи, че е започнала "доклад за сериозен инцидент", който разглежда регистрирането на потенциални нарушения на човешките права в реакцията на Гърция на извънредната ситуация.
Какво ще се случи, ако Фронтекс реши да напусне?
Понастоящем в континенталната част на Гърция и на островите работят 518 постоянни служители и служители на Фронтекс, според агенцията, която разполага и с 11 лодки и 30 патрулни автомобила.
Кристофър Шабла, доцент по международно право в юридическия факултет на Дърам в Обединеното кралство, заяви пред Евронюз, че може да си представи две последици от евентуалното спиране на дейността на Фронтекс в Гърция: едната е свързана с репутацията, а другата - с практиката.
Що се отнася до репутацията, "Фронтекс не е точно често известна с подход, ориентиран към правата, но въплъщава опита за баланс между контрола на миграцията и правата, който според много наблюдатели поставя по-голям акцент върху контрола", каза Шабла.
"Ако Фронтекс сметне действията на гръцкото правителство за недопустими от гледна точка на правата на мигрантите, това може да изпрати сигнал, че Гърция не спазва дори основните норми на ЕС по отношение на миграцията."
От практическа гледна точка гръцкото правителство може да понесе преки материални последици от решението на граничната агенция да напусне територията му, каза Шабла,
"Фронтекс оказва значителна помощ на гръцкото правителство при наблюдението и контрола на миграцията и изтеглянето на тези ресурси може да окаже материален натиск върху Атина", каза той.
Парадоксални последици
Шабла смята, че е налице "парадокс" при изтеглянето на Фронтекс от Гърция, тъй като това ще попречи на агенцията да продължи да наблюдава независимо дейността на гръцките гранични сили или да оказва натиск върху гръцкото правителство да действа по-хуманно и в съответствие с международното право.
"Тя вече няма да разполага с ресурси на място, за да прави първото, и ще премахне лостовете за постигане на второто", каза Шабла, като добави, че друг риск може да бъде искане от страна на Гърция без помощта на Фронтекс „да предприеме повече извънредни мерки".
В този случай Гърция би могла да заяви, че е претоварена без помощта на Фронтекс и вече не може да патрулира толкова ефективно по външната граница на ЕС - ход, който би подкопал мисиите на граничната агенция както по отношение на граничния контрол, така и по отношение на правата, смята Шабла.
Накратко, това е ситуация, в която всеки вариант има потенциални сериозни недостатъци, но в която Фронтекс вероятно се чувства принудена да действа, за да заеме позиция.
В отговор на искане за коментар от страна на Евронюз относно потенциалното си решение Фронтекс заяви, че не може да обсъжда коментари, направени по време на заседанията на Управителния съвет, тъй като те не са публични. /БГНЕС