На 9 ноември, ЕС постигна споразумение за приемане на оспорван закон, насочен към възстановяване на деградирали природни екосистеми. Това решение спасява мерки, които някои законодатели се стремяха да премахнат, съобщи „TVP World”.
Преговарящите от страните от ЕС и Европейския парламент постигнаха съгласие по сделката, която ще изисква от страните да въведат мерки за възстановяване на природата на 20 % от сушата и морето на ЕС до 2030 г.
Сега законът ще бъде представен на Европейския парламент и страните от ЕС за окончателно одобрение. Тази стъпка обикновено е формалност, която маха предварително договорените сделки.
До 2030 г. страните от ЕС трябва да започнат мерки, обхващащи 30 % от местообитанията им в лошо състояние, като пасища, реки и гори. Целта е да се обърне тенденцията на намаляване на природните местообитания в Европа, 81 % от които са класифицирани като такива в лошо състояние.
От правителствата ще се изисква да не допускат значително влошаване на състоянието на здравите местообитания и да въведат целенасочени мерки за увеличаване на две от тези три местообитания: популациите на пеперудите в тревните площи, природосъобразните елементи като живите плетове в земеделските земи и съхранението на въглерод в почвите.
Предложените цели за възстановяване на торфищата бяха отслабени, след като някои държави се противопоставиха. Торфищата са вододайни екосистеми като блатата, които могат да допринесат за борбата с изменението на климата поради способността си да съхраняват емисиите на въглероден диоксид.
На 10 ноември, регионалният директор на групата за опазване на биологичното разнообразие Birdlife Ариел Брунер заяви, че макар и да е "разочароващо", че текстът е смекчен, законът все още е добър.
"Той е потенциално важен етап в опита да се справим с биоразнообразието в условията на климатична криза", каза той.
"Той наистина остава закон, който може да ни даде шанс да се преборим за излизане от бъркотията, в която се намираме", добави Брунер./БГНЕС