Емисиите от изкопаеми горива ще достигнат нов рекорд през 2024 г.

Емисиите на въглероден диоксид от нефт, газ и въглища, които затоплят планетата, са се увеличили до нов рекорд през тази година, сочат предварителните изследвания, които не показват, че светът се отказва от изкопаемите горива.

 

 

Страните, които се събират в Азербайджан за преговорите на ООН за климата, се ангажираха да се „откажат“ от изкопаемите горива и да ограничат глобалното затопляне до 1,5 °C над прединдустриалния период.

За да се постигне тази цел, глобалното замърсяване с CO2 трябва да бъде намалено драстично през това десетилетие, но новите констатации на международната мрежа от учени в рамките на Глобалния въглероден проект показват, че емисиите от нефт, газ и въглища продължават да се увеличават.

Изследването установи, че за да се запази целта от 1,5 °C, светът вече ще трябва да достигне нетни нулеви емисии на CO2 до края на 2030 г. - много по-рано, отколкото повечето държави планират в момента.

Въпреки че според учените възобновяемата енергия и електрическите превозни средства помагат за изместването на някои изкопаеми горива, ръстът на емисиите от газ и нефт е довел до увеличаване на световните емисии на изкопаеми горива през тази година.

Глен Питърс, директор на изследванията в Центъра за международни климатични изследвания в Осло, заяви, че светът е „разочароващо близо“ до пика на емисиите от изкопаеми горива.

„Възобновяемите енергийни източници се увеличават силно, електромобилите се увеличават силно, но все още това не е достатъчно“, каза той пред репортери, като добави, че всеки пик на емисиите ще бъде установен едва след няколко години данни.

Предварителните резултати показват, че глобалните емисии на CO2 от изкопаеми горива ще се увеличат с 0,8% през 2024 г. в сравнение с миналата година и ще достигнат рекордните 37,4 милиарда тона.

Изследването се основава на месечни данни и прогнози до края на годината и поради това може да бъде малко по-високо или по-ниско от настоящите оценки.

Според изследователите увеличението на емисиите на CO2 от Индия, както и ръстът на международната авиация са довели до увеличаване на емисиите, докато в Европейския съюз и Съединените щати те са намалели.

В Китай, на който се пада почти една трета от общия обем на емисиите в световен мащаб, се очаква емисиите от изкопаеми горива да се повишат незначително през 2024 г., като се увеличи замърсяването с CO2 от въглища и газ.

„Петролът вероятно е достигнал своя пик в Китай и това се дължи на бързото разпространение на електромобилите“, казва Питърс. „Така че тези технологии помагат.“

Общото глобално замърсяване с CO2, което включва емисиите от промени в земеползването, като обезлесяването, е приблизително без промяна - 41,6 млрд. тона през 2024 г.

Това оставя на света наличен „бюджет“ от 235 млрд. тона емисии на CO2 за шанс с хвърляне на монета да се ограничи затоплянето до 1,5 °C, заявиха учените в оценка, която взема предвид настоящото ниво на затопляне, както и бъдещите ефекти на други парникови газове.

Това означава шест години при сегашното ниво на емисиите на CO2 или рязко намаляване всяка година, за да се стигне до нулево нетно затопляне.

„Простата математика, която показваме тук, е, че трябва да се достигне нула до края на 2030 г.“, казва Пиер Фридлингщайн, ръководител на катедрата по математическо моделиране на климатичната система в университета в Ексетър.

Изследването установи, че зараждащите се технологии за отстраняване на въглероден диоксид от атмосферата и трайното му съхраняване, например в скали, представляват „пренебрежимо малко“ количество отстраняване на CO2 в сравнение с природните процеси като залесяването.

„Това е отрезвяващ сигнал за това, че светът очевидно не се движи достатъчно бързо, за да намали въглеродните емисии“, каза Греъм Гордън, ръководител на отдела за глобално застъпничество в Christian Aid.

„Европа и САЩ са постигнали положителен напредък, но предвид прогнозите, че 2024 г. ще бъде най-горещата година в историята, никой не може да почива на лаврите си.“

ООН твърди, че 2024 г. е на път да бъде с над 1,5 °C по-гореща от средната стойност за прединдустриалния период, въпреки че това не означава непосредствено нарушение на климатичната цел, която измерва температурите в продължение на десетилетия.

Президентът на Азербайджан Илхам Алиев, чиято богата на енергийни ресурси страна е домакин на преговорите за климата COP29, във вторник повтори настояването си, че петролът, газът и другите природни ресурси са „дар от Бога“. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон