Екскрементите на пингвините стават щит срещу затоплянето

Бъдещето на този „естествен климатичен контрол“ обаче е под въпрос – много популации на пингвини намаляват.

Антарктическите пингвини неочаквано са се превърнали във фактор срещу климатичните промени – техните екскременти помагат за образуването на облаци, които отразяват слънчевата радиация и могат да забавят скоростта на затопляне в региона. Това е заключението, до което стигнаха учените. Тяхната работа е публикувана в Communications Earth & Environment.

По време на размножаване и хранене, пингвините Адели оставят големи количества гуано по бреговете на Антарктида. Тези отпадъци са богати на азот, благодарение на диетата от риба и други птици.

Под действието на микробите, азотът се разгражда до амоняк, който се комбинира със серни съединения от океана. В рамките на няколко часа в атмосферата се образуват аерозолни частици, а върху тях се образуват облаци. Въпреки че цялостното въздействие на облаците върху климата остава трудно за точно моделиране, учените подчертават, че по-малко слънце означава по-малко топлина, което означава по-голям шанс да се предотврати по-бързото топене на ледената покривка.

Бъдещето на този „естествен климатичен контрол“ обаче е под въпрос – много популации на пингвини намаляват, а производството на гуано може да намалее.

През март учените предупредиха за катастрофални последици от глобалното затопляне: до края на века броят на градските пожари може да се увеличи с над 20%, което може да доведе до стотици хиляди жертви. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон