Купувайте американско: как Европа може да натрупа оръжия за Украйна

Планът е Европа да закупи американски системи и да ги изпрати в Украйна. Това от своя страна ще помогне за възпиране на руската офанзива и ще окаже натиск върху Путин да се съгласи на прекратяване на огъня, съобщава „Блумбърг“.

Европейските лидери бързат да измислят как да снабдят Украйна с необходимите ѝ оръжия, тъй като изглежда, че президентът на САЩ Доналд Тръмп обръща гръб на конфликта. Един от вариантите: да се купуват американски оръжия.

Европа не разполага нито с оръжейни запаси, нито с капацитет да ги произвежда в достатъчно големи количества, а постепенно става ясно, че САЩ вече няма да ги доставят. Белият дом също така отхвърли призива на Европа за засилване на натиска за санкции, които да принудят руския президент Владимир Путин да се съгласи на незабавно прекратяване на огъня.

Вместо това, според добре осведомени източници, изглежда, че Кремъл отлага обещаните на Тръмп мирни преговори в подготовка за лятна офанзива. Предложението, което постепенно набира тежест, е да се купят още американски системи, които да бъдат изпратени в Украйна, заявиха осведомените източници, като помолиха да не бъдат назовавани поради чувствителността на темата.

Става дума за това, че след като Тръмп отказва да достави на Украйна американски оръжия, вместо него това ще направи Европа.

Това ще помогне на Украйна да сдържи руската офанзива и ще окаже нов натиск върху Путин да се отнесе сериозно към прекратяването на огъня. А ако европейците успеят да убедят Тръмп да не ограничава обмена на разузнавателни данни с Украйна, Владимир Зеленски може би ще успее да се задържи още известно време.

В същото време Европейският съюз обмисля изключването на повече от 20 банки от международната платежна система Swift, както и намаляване на тавана на цените на руския петрол и забрана на газопровода „Северен поток“ като част от нов пакет санкции за допълнителен натиск върху Русия.

„Не ми е съвсем ясно колко лошо би било, ако САЩ се оттеглят, но все пак позволят на Европа или Украйна да купуват американски оръжия и продължат да споделят разузнавателни данни с Киев“, казва Андрю Уайс, вицепрезидент по изследванията във Фондация „Карнеги “ за международен мир. „Това не е идеалният изход. Със сигурност не е оптимален, но не е и най-лошият сценарий, от който мнозина от нас се опасяваха."

По същество Тръмп ще трябва да избира между две взаимно изключващи се желания: от една страна, да не отчуждава Путин, а от друга, да печели повече пари за САЩ чрез продажбата на скъпи военни стоки.

По-рано тази седмица Тръмп разговаря с Путин и европейските лидери, преди да заяви, че ще си измие ръцете, ако няма достатъчен напредък в преговорите между Русия и Украйна. „Това е европейски въпрос“, заяви президентът в Белия дом. „И нека остане така“.

Източниците очакват САЩ да продължат да споделят с Украйна разузнавателна информация, необходима за насочване на ударите. Краткосрочното прекратяване на това сътрудничество създаде оперативни проблеми за Киев, но също така пося страх сред съюзниците на САЩ, че в бъдеще може да ги сполети същата съдба.

Междувременно времето изтича. Експертите предупреждават, че доставките на оръжие за Украйна, одобрени и финансирани от бившия президент Джо Байдън, могат да приключат още това лято, а Европа трудно ще произведе достатъчно оръжие, за да запълни вакуума. Според експертите Путин ще се опита да се възползва от този обрат.

Като се има предвид отбранителният характер на сегашната борба и жизненоважната роля на произведените в страната безпилотни самолети, за Украйна няма да е катастрофа, ако не получи друг пакет за финансиране от Вашингтон, уверява Самуел Чарап, почетен председател на отдела за политика за Русия и Евразия в корпорация РАНД.

Въоръжаването на Украйна с оръжия американско производство - независимо дали са купени или дарени - е единственият начин да се убеди Путин да спре военните действия, заяви Чарлз Купчан, старши сътрудник в Съвета за международни отношения.

Подписаното с Украйна споразумение за недрата дава възможност на президента да се обърне към Конгреса и да поиска допълнително финансиране за Украйна. Това е вноска в съвместен инвестиционен фонд, а не тежест за американските данъкоплатци, каза той.

Държавният секретар Марко Рубио заяви пред законодателите, че САЩ настояват пред съюзниците от НАТО да изпратят повече батареи „Пейтриът“ в Украйна, но тези съюзници искат да използват системите за защита на собствената си територия. През април Зеленски заяви пред репортери, че правителството му възнамерява да закупи поне 10 батареи „Пейтриът“ от САЩ, но чака отговор от Вашингтон.

„Тръмп разбира: ако хвърли Украйна под колелата на влака, а Русия постигне нейната капитулация, това ще бъде съкрушително политическо поражение за администрацията. Украйна ще се превърне в Афганистан на Тръмп, ако не и в нещо по-лошо“, заяви Чарлз Купчан. І БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон