Откритието, направено в Шьонинген, включва цели копия, изработени от смърч и бор, считани за едни от най-старите ловни оръжия, откривани досега.
Наред с копията, изследователите откриха и останките на близо 50 коня, които рисуват картина на праисторически лов.
Първоначално датирани отпреди 300 000 години, копията се смятаха за принадлежащи на Хайделбергски човек (Homo heidelbergensis), човешки предшественик, считан за обща връзка между съвременните хора и неандерталците. Нови изследвания обаче сочат, че копията може да са по-млади, което потенциално ги поставя в периода на съществуване на неандерталците. Това повдига възможността тези сложни ловни инструменти да са били използвани не от Homo heidelbergensis, а от самите неандерталци.
Тази потенциална промяна в собствеността може да промени разбиранията ни за способностите на неандерталците и тяхната роля в праисторическия пейзаж.
Но новият анализ, използващ различна техника за датиране, предполага, че копията са по-млади, което ги поставя на възраст около 200 000 години. Новата възраст означава, че ловните оръжия може да са били използвани от неандерталците, според изследване, публикувано в списанието Science Advances.
Последните проучвания сочат, че някои неандерталци са се смесили и са се размножавали с ранните хора. Балансираните, добре изработени копия могат да помогнат на учените да разберат на какво са били способни неандерталците и как са работили заедно, за да ловуват.
Копията са „доста сложни за нещо толкова старо“, каза съавторът на проучването Джарод Хътсън от Смитсоновия национален музей по естествена история.
Все още обаче не е ясно защо новата датировка противоречи на предишните оценки. Археологът Томас Тербергер от Университета в Гьотинген каза, че са необходими допълнителни проучвания, за да се потвърди възрастта на копията и кой ги е използвал за лов.
„За момента намирам аргументите за интересни, но не напълно убедителни“, заяви Тербергер, който не е участвал в новото проучване. | БГНЕС