Психическата подкрепа и изграденото доверие между лекаря и пациента е ключово при борбата с рака на гърдата. Това стана ясно по време на конференцията на Института за изследване на лечението на рака на гърдата, предаде репортер на БГНЕС.
"Преди 5 години проведох първата си лъчетерапия. Водещото бе, че успях да изградя много силна връзка с моя лекар - доктор Тазимова. Доверието се оказа ключово, за да имам увереността, преминавайки през всеки етап на лечението", обясни Вероника, която преминава през лечение срещу рака на гърдата.
"Първото, което ми казаха, е, че ще направят всичко, което медицината позволява, но искат от мен да бъда силна. "Тогава си казах аз мога. Щом имам подкрепата на лекаря ще се справя. Пет години по-късно съм тук и това е доказателство, че мога да се справя", сподели пациентката.
Доктор Елиз Тазимова, която лекува Вероника и е част от клиниката Аджибадем към УМБАЛ Токуда, обясни, че преди 10 години диагнозата се е съобщавала на пациентите без много обяснения, докато сега това не е така. "Обясняват се конкретните стъпки, които следват от лечението, а разговорът трябва да се случва регулярно на всеки етап. Затова трябва да се установи добър контакт между доктора и пациента, за да има доверие помежду им и лечението да бъде ефективно", коментира д-р Елиз Тазимова.
За същото се обяви и доц. Ася Консулива. "Ние обсъждаме цялата комплексност на лечението на рака на гърдата във всяка една среща и то индивидуално за всеки пациент. Това индивидуално лечение отнема време, но то трябва да бъде реално въведено в цялата страна при лечение на рака на гърдата", призова доц. Ася Консулова.
Доц. д-р Желязко Арабаджиев, началник на отделението по медицинска онкология в клиниката Аджибадем и председател на Българското Научно дружество по Имуноонкология, пък разясни какви са предизвикателствата в медицинското лечение на рака на гърдата.
"Ако до преди 15 години имаше дефицит на лекарства за борба с рака, в момента има излишък. Няма ясно разделение между лекарствата, кое е по-добро, и това предизвиква объркване", обясни д-р Арабаджиев.
Според него предизвикателството занапред ще е да се намери правилното лекарство за индивидуалния пациент. "Трябва да намерим подходящите лекарства за индивидуалния пациент, за да може лечението да е ефективно", категоричен е д-р Арабаджиев.
Според него ваксините против онкологично заболяване не са с широко приложение. "По отношение на ваксината се работи по терапевтичните ваксини и профилактични такива. При терапевтичните се осигурява дълготраен контрол на заболяването, но за съжаление обаче сме далече от практическото приложение", уточни лекарят.
Доц. д-р Желязко Арабаджиев обърна внимание и върху контрола при лечението, след което добави, че е добре в Министерството на здравеопазването да има контролиращо звено, занимаващо се само с онкологичните заболявания. "Задължително има нужда от контрол върху лечебната дейност в болниците, в които се лекува рак, трябва да се гарантира правилното приложение на терапията, за да бъде тя успешна", съветва председателят на Българското Научно дружество по Имуноонкология. | БГНЕС