Докладчикът на ЕП Начо Санчес Амор: Върховенството на закона в Турция е пълна катастрофа

Конституцията не е меню, не можете да изберете едната част и да оставите другата, каза още той

 

Върховенството на закона в Турция е пълна катастрофа.

Това каза докладчикът на Европейския парламент за Турция Начо Санчес Амор в Анкара след двудневните си срещи с правителствени служители, лидери на опозицията и правозащитни организации. Според него политическите лидери в Турция зачитат само тези части от конституцията, които защитават тяхната власт, и игнорират онези, които защитават правата и съдилищата.

"Имате конституция, но тя се прилага само наполовина“, каза той и добави: Конституцията не е меню, не можете да изберете едната част и да оставите другата.

Амор съобщи, че се е срещнал с министъра на финансите Мехмет Шимшек, заместник-министъра на външните работи и служител по европейските въпроси Мехмет Кемал Бозай, ръководителите на основната опозиционна Народнорепубликанска партия (НРП) и прокюрдската Партия за народно равенство и демокрация (DEM), посланици на държави-членки на ЕС и ръководителя на турската институция за правата на човека и равенството, както и журналисти и правозащитни организации.

Според Амор турската съдебна система използва „двойни стандарти“, като третира делата срещу управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) много различно от делата срещу опозицията.

Като пример той посочи, че когато онлайн дезинформацията е насочена към управляващата партия, тя често се игнорира, но когато е насочена към основната опозиция, това може да доведе до съдебно преследване.

Той предупреди, че отказът на Турция да изпълни обвързващи решения на Европейския съд по правата на човека за затворения кюрдски политик Селахатин Демирташ и бизнесмена Осман Кавала, наред с други, блокира всеки сериозен напредък в отношенията с Европейския съюз. Прилагането на тези решения, каза той, би било първият сигнал, че Анкара е сериозна относно заявеното си желание да се сближи с Европа.

След посещението си в затвора в Одрин Амор написа следното: Току-що посетих Демирташ в затвора в Одрин. Намерих го в много добро настроение и форма. 

Амор уточни, че Демирташ го е помолил да предаде съобщение, че „въпреки всички трудности и недостатъци, преговорите за присъединяване на Турция към ЕС трябва да бъдат възобновени, тъй като това ще предизвика действия и ще създаде лостове за влияние за всички заинтересовани страни“.

В последваща публикация Амор написа, че взема предвид възгледите на Демирташ „и тези на другите му събеседници“, докато подготвя новия си доклад за Турция, и че се надява да продължи разговора им „скоро извън затвора“.

Амор посети и централата на партията DEM в Анкара, където разговаря със съпредседателя Тунчер Бакърхан и неговия екип. От партията уточниха, че по време на разговора са обсъдили "процесът за мир и демократично общество“ – името на новата фаза от преговорите за правата на кюрдите и предаването на оръжието, както и разпускането на забранената Кюрдска работническа партия (ПКК). 

Според Амор това ново усилие за прекратяване на десетилетния конфликт с ПКК може да отвори прозорец за по-добри отношения между Турция и Европейския съюз, но само ако държавата гарантира правата на кюрдските граждани и спазва съдебните решения по дела за тероризъм.

Докладчикът се срещна и с председателя на CHP Йозгюр Йозел в централата на партията в Анкара. НРП е изправена пред вълна от съдебни дела, които може да отстранят избраните кметове и дори да оспорят лидерството на Йозел.

Амор заяви, че турските лидери не могат да очакват инвеститорите или европейските партньори да игнорират подобни стъпки. Той твърди, че дори силната икономическа политика под ръководството на Шимшек не може да поправи позицията на Турция, ако съдилищата останат политизирани и ако правителството продължи да игнорира както собствената си конституция, така и решенията на международните съдилища. I БГНЕС 

Последвайте ни и в google news бутон