С тържествена церемония днес беше открита напълно реновираната сграда на Районната служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ в град Средец. Събитието събра представители на централната и местната власт, ръководството на ГДПБЗН и служители, а фокусът беше постигнатото обновяване по Националния план за възстановяване и устойчивост – първият успешно реализиран проект по тази линия за дирекцията.
Откриването започна с изявление на директора на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ – главен комисар Александър Джартов, който подчерта значението на проекта за служителите и гражданите на общината:
„Приключи нещо много важно за Средец. Това е шестата наша санирана сграда с европейски средства и сме изключително щастливи. Тази година откриваме втора такава сграда. Въведени са мерки за енергийна ефективност – нова отоплителна и осветителна инсталация, VRF система, фотоволтаици за собствени нужди. Подобрени са всички битови условия вътре в сградата и днес можем да кажем, че тук се създава една нормална и съвременна среда за работа.“
Джартов обърна внимание, че инвестициите в материалната база мотивират служителите и осигуряват условия за качествено изпълнение на служебните задължения.
Във връзка с кадровия въпрос Джартов заяви:
„В тази община ежегодно се случват сериозни произшествия – тази година пожарът край Сливово беше един от най-големите в област Бургас. Винаги са нужни хора. Работим активно по развитието на доброволното формирование и подкрепяме земеделските производители, които ни съдействат с техника и вода. Разбира се, повече хора винаги биха били полезни.“
Той подчерта, че кадровото развитие вече е в ход:
„Отпуснати бяха 202 нови щатни бройки. 270 стажанти са на първоначална подготовка, а в началото на следващата година ще бъдат назначени. Предстои и конкурс за още 250 служители. Освен това очакваме 285 нови пожарни автомобила – договорите вече са подписани.“
Обновяването на сградата в Средец е първият завършен проект по Плана за възстановяване, а в началото на 2025 г. се очаква откриването на още 14 обекта.
Съветникът на министъра на вътрешните работи Николай Николов предаде поздрави от министър Даниел Митов и подчерта високия обществен авторитет на пожарната служба:
„Министърът стои твърдо зад вас – зад хората, които с достойнство и чест вършат своята работа. Вие сте част от основна структура на Министерството на вътрешните работи. Структура, която оформя лицето на МВР и се ползва с високо доверие сред гражданите на България.“
Той благодари за добрата координация между ГДПБЗН, РДПБЗН и местната власт:
„За пореден път показвате, че когато централната власт и общината работят рамо до рамо, резултатите са налице, а хората получават увереност и добро самочувствие.“
Директорът на Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ – старши комисар Николай Николаев, поздрави екипа и партньорите и определи обекта като ключов за региона:
„Този проект е един от добрите примери в нашите структури. Успяхме да реализираме цялостно обновяване – от енергийната ефективност до подобрените помещения за почивка и подготовка. Това е инвестиция не само в сградата, но и в нашите хора.“
Той подчерта важната роля на община Средец, с която дирекцията поддържа традиционно добра координация при ликвидиране на пожари, бедствия и инциденти.
Проектът е финансиран както с европейски средства по ПВУ, така и с допълнителен ресурс от бюджета на МВР. | БГНЕС