Далай Лама отбеляза 90-ия си рожден ден

Песнопенията на монаси и монахини в червени одежди отекнаха от гористите храмове на върховете на Хималаите.

Наричайки себе си „обикновен будистки монах“, който по принцип не празнува рождени дни, Далай Лама отбеляза 90-ия си рожден ден на 6 юли с молитви за мир, след като Китай настоя, че ще има последната дума за това кой ще наследи тибетския духовен лидер, предаде АФП.

Песнопенията на монаси и монахини в червени одежди отекнаха от гористите храмове по върховете на Хималаите в Индия, където Далай Лама живее, откакто той и хиляди други тибетци избягаха от китайските войски, които смазаха въстанието в столицата им Лхаса през 1959 г.

„Аз съм просто един обикновен будистки монах; обикновено не празнувам рождени дни“, каза Далай Лама в послание, в което благодари на тези, които празнуват с него, че използват възможността „да култивират мир в ума и състрадание“.

Облечен в традиционни одежди и развята жълта наметка, подкрепян от двама монаси и раздаващ своята характерна лъчезарна усмивка на хиляди последователи, той наблюдаваше драматични танцови групи с дрънкащи цимбали преди началото на молитвите.

Пекин осъжда лауреата на Нобелова награда за мир, който цял живот се бори за по-голяма автономия за Тибет – обширно високопланинско плато – като бунтовник и сепаратист.

Наред с празненствата обаче, тибетците в изгнание се тревожат, че Китай ще назначи негов наследник, за да засили контрола си над територията, в която през 1950 г. разположи войски и която управлява оттогава.

Това повишава вероятността от появата на съперници за поста – единият, определен от самопровъзгласилия се за атеист Пекин, а другият – от офиса на Далай Лама в съседна Индия, регионален съперник на Китай.

Празненствата са кулминацията на дни на молитви за дълъг живот на Тензин Гяцо, когото последователите му считат за 14-ото превъплъщение на Далай Лама – човек, чиито морални учения и своеобразен хумор го превърнаха в един от най-популярните религиозни лидери в света.

Той каза, че е получил призиви от последователи от целия Хималайски регион, Монголия и части от Русия и Китай.

На пръв поглед езотеричните въпроси за прераждането имат реални политически последствия, като тибетците се опасяват, че смъртта му ще означава сериозен удар за усилията му за по-голяма автономия за региона в Хималаите.

Далай Лама заяви, че само неговият офис в Индия ще определи „ексклузивно“ неговия приемник, което предизвика бърза и остра реакция от страна на Китай, че прераждането „трябва да бъде одобрено от централното правителство“ в Пекин. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон