Изгнаният духовен водач на тибетския народ Далай Лама заяви, че 600-годишната институцияФще продължи да съществува и след неговата смърт - решение с дълбоки последствия за последователите по целия свят.
Това е исторически повратен момент не само за тибетците, но и за мнозина по света, които възприемат Далай Лама като символ на ненасилие, състрадание и непреклонната борба за запазване на тибетската културна идентичност под китайско управление.
Според тибетската традиция, настоящият Далай Лама е 14-та поредна реинкарнация. Изявлението му идва само дни преди той да навърши 90 години на 6 юли.
„През последните 14 години получих множество молби от тибетската диаспора, будисти от Хималаите, Монголия и части от Русия и Китай - всички настоятелно ме молят институцията на Далай Лама да продължи“, заяви той във видеообръщение, излъчено в началото на среща на религиозни лидери в индийския хималайски град, където живее в изгнание от десетилетия.
„Особено вълнуващи за мен бяха посланията от тибетци в самия Тибет, които чрез различни канали отправиха същата молба“, добави той.
„В отговор на тези желания, заявявам, че институцията на Далай Лама ще продължи“, се казва още в официалния превод на изказването.
Далай Лама и хиляди тибетци живеят в изгнание в Индия след неуспешното въстание срещу китайската власт в Лхаса през 1959 г. Напредналата му възраст поражда нарастващо безпокойство относно бъдещето на тибетското духовно лидерство и въпросът за наследника е критичен.
Докато Китай разглежда Далай Лама като сепаратист и бунтовник, самият той настоява, че е просто „смирен будистки монах“.
Мнозина в тибетската диаспора се страхуват, че Пекин ще назначи изкуствено наследник, с цел затвърждаване на контрола върху Тибет, окупиран от китайски войски през 1950 г.
Далай Лама обаче е категоричен: „Отговорността за избора на 15-ия Далай Лама ще принадлежи изцяло на базирания в Индия тръст „Гаден Подранг“ - официалния ми офис. Никоя друга институция или държава няма право да се намесва в този процес“. | БГНЕС, АФП