Разказваме ви историите на многопрофилна ветеринарна клиника (МВК) „България“. А те са много и най-различни - точно като при хората - всякакви пациенти, всякакви случаи.
Поредната отново е с щастлив край - Бари е 5-годишен лабрадор с чернодробен проблем. Изследванията са притеснителни и след обстоен преглед и извършване на образна диагностика, д-р Мирослав Генов пристъпва към план за сравнително лека 15-минутна лапароскопска процедура за вземане на хистологична проба.
Д-р Мирослав Генов е един от основателите на МВК „България“, като е водещ хирург в направленията неонатология и педиатрия, коремна хирургия, ехография и ендоскопия и акушеро-гинекологична хирургия.
Д-р Генов и неговият екип правят многобройни коремни операции, с изключителна точност, защото, разбира се, са сработен екип, който изпълнява дълга си с желание и заради модерната апаратура, с която боравят с вещина.
БГНЕС присъства на живо на операцията и успя да я заснеме, при спазване на правилата за безупречна хигиена в операционната и с внимание към работата на екипа.
Лапароскопската процедура, извършена на Бари, започна организирано, по график и с професионалните, но разбираеми обяснения на д-р Генов.
„Ето това е нашият пациент „от вътре“. Нужно е малко време на оптиката да се „темперира“, тъй както при хората с очила, е необходимо малко да се темперира. Това е черният дроб на нашия пациент. Дори и човек, който не разбира, вижда, че той не е с много равна структура. Това е хетергогенност, на медицински език казано - трябва да е с еднородна структура“, обясни д-р Генов и продължи:
„Имаме специален показалец, с който можем да разместваме органите безкръвно. Ето това е жлъчния мехур, който ще боцнем и ще вземе проба от него. Пристъпваме към процедурата, тъй като се стараем да сме максимално бързи, да е по-кратко упоен пациента. И наистина да сме много кратки.
При нашите пациенти, както и при хората, по време на операция, анестезиологът следи всички жизнени показатели - пулс, кръвно налягане, сатурацията на пациента т.е. насищането на кръвта с кислород. И сега пристъпваме към пункцията на жлъчката, от което за съжаление много колеги имат страх, тъй като това е нещо сравнително специфично, но за съжаление - много важно за уточняване на правилната диагноза“, посочи ветеринарният медик.
Процедурата наистина приключи бързо, като за това време бяха взети необходимия брой тъканни проби от черния дроб и жлъчния мехур, предоставени на патолозите за диагностициране.
„Процедурата приключи - за по-малко от 10-15 минути. Пациентът е готов, изпращаме пробите за изследване и пожелаваме успех на пациента - да са добри пробите, да можем да помогнем“, каза пред БГНЕС д-р Мирослав Генов.
5-годишният лабрадор Бари е изписан за домашно медикаментозно лечение. Чувства се добре. Върна се при собствениците си след професионалните грижи на лекарите от ветеринарна клиника „България“.
Кой е доктор Генов?
През годините на професионалното си развитие д-р Мирослав Генов е бил докторант към „Института по Биология и Имунология на Репродукцията академик Кирил Братанов“ към БАН.
Участва на всички семинари и форуми в страната с акцент в репродукция и репродуктивни смущения, като на част от семинарите има изнесени интересни клинични случаи.
Има публикации в български и чуждестранни издания в областта на репродукцията (най-много върху промените в криотолерантността на сперматозоидите при кучета с доброкачествена простатна хиперплазия).
През 2018 г. печели Research Grants, към European Veterinary Society for Small Animal Reproduction (EVSSAR), на тема - Characterization of seminal plasma proteins associated with benign prostatic hyperplasia in dogs. І БГНЕС