30-годишна бременна жена в югоизточния щат Джорджия е поддържана на изкуствено дишане в продължение на три месеца, въпреки че е обявена за мозъчно мъртва, поради ограниченията на абортите в щата, твърди майката на жената, предаде АФП.
Ейприл Нюкирк заяви, че решението да се поддържа жива дъщеря й Адриана Смит е било взето без съгласието на семейството.
„Това решение трябваше да бъде оставено на нас“, каза тя пред местната телевизия.
Нюкирк разказа, че Смит, която е дипломирана медицинска сестра, е страдала от силни главоболия през февруари, когато е била в деветата седмица от бременността си. Първото посещение в болницата е приключило само с предписване на лекарства.
На следващата сутрин, когато е била откарана в болницата, в която работи, лекарите са открили множество кръвни съсиреци в мозъка й и тя е била обявена за мозъчно мъртва.
Законът в Джорджия забранява всички аборти след шестата седмица от бременността – един от така наречените „закони за сърдечния ритъм“, които се отнасят до приблизителното първо откриване на сърдечния ритъм на плода.
Тъй като Смит е била в деветата седмица, лекарите са се колебали да предприемат каквото и да е, което би могло да наруши закона, според Нюкирк.
Смит е поддържана изкуствено от тогава и сега е в 21-вата седмица от бременността си.
„Не казвам, че бихме избрали да прекъснем бременността й, казвам, че трябваше да имаме избор“, добави Нюкирк.
Смит, която има син, е поддържана с апарат за изкуствено дишане, за да доведе плода до термин, въпреки че според Нюкирк лекарите не са сигурни, че бременността ще бъде жизнеспособна или без здравни усложнения.
Кейти Уотсън, професор в Северозападния университет, специализирана в медицинска етика и репродуктивни права, твърди, че законът за абортите не се отнася за случаи като този на Смит.
„Законът за абортите в Джорджия няма нищо общо с изключването на апарат за изкуствено дишане от човек с мозъчна смърт. Той не казва нищо по този въпрос, дори ако този човек е в бременност в момента на смъртта си“, обясни Уотсън.
„Ако информацията, която семейството е получило от болницата, е точна, болницата е направила изненадващо погрешно тълкуване на закона за абортите в Джорджия“, добави тя.
Уотсън сподели, че е възможно действията на болницата да са продиктувани от страх от правна отговорност, „което е охлаждащ ефект на тези закони“ срещу абортите.
Болницата „Емори Хелткеър“, където се лекува Смит, не отговори веднага на запитването за коментар.
Сагата предизвика силна реакция от страна на демократите и организациите за права на аборт.
„Всеки заслужава свободата да реши какво е най-добро за семейството, бъдещето и живота си“, написа в изявление демократичната конгресменка от Джорджия Никема Уилямс.
Уилямс обвини президента на САЩ Доналд Тръмп и губернатора на Джорджия Брайън Кемп, и двамата републиканци, че „принуждават хората да преживяват невъобразима болка“.
„Да си чернокожа и бременна в щат, където репродуктивните грижи са ограничени и криминализирани, е смъртоносно“, каза Моника Симпсън, изпълнителен директор на СистърСонг, група за защита на правата на жените от цветнокожи малцинства в областта на репродуктивното здраве.
След решението на Върховния съд на САЩ да прекрати федералната защита на правото на аборт през 2022 г., щати като Джорджия приеха строги закони срещу абортите.
Тръмп, който през първия си мандат назначи трима консервативни съдии във Върховния съд, често се похвали, че е допринесъл за отмяната на решението по делото Роу срещу Уейд, което гарантираше правото на прекъсване на бременността. |БГНЕС