Администрацията на американския президент Доналд Тръмп оказва натиск върху Сърбия и други балкански страни да приемат мигранти, депортирани от САЩ.
Това съобщава „Блумбърг“. Натискът върху страните от региона продължава и това е част от по-широка стратегия за намиране на чуждестранни правителства, желаещи да приемат мигранти, изпратени от САЩ, включително тези, които първоначално са влезли при управлението на Джо Байдън, съобщават източници пред изданието и подчертават, че разговорите са били поверителни.
Регионалните офиси на Държавния департамент са натоварени със задачата да популяризират идеята, твърди един от източниците. Не е ясно дали са постигнати някакви споразумения след тези разговори.
Белият дом отказа коментар, а Държавният департамент не отговоря на запитването. Министерството на външните работи на Сърбия също не отговори на този въпрос.
През май Върховният съд на САЩ позволи на администрацията на Тръмп да отмени временния правен статут на половин милион души от Куба, Хаити, Никарагуа и Венецуела. Администрацията е разглеждала възможни дестинации за имигранти от тези страни, които биха могли да бъдат депортирани, уточнява един от източниците на изданието.
През април „Уолстрийт джърнъл“ съобщи, че САЩ проучват възможността за изпращане на депортирани лица в други части на Балканите, включително Молдова и Косово, както и другаде по света. Сърбия обаче, която не беше споменавана преди като потенциална дестинация за депортирани лица от САЩ, е важна за семейство Тръмп по друга причина, според „Блумбърг“. Белград е мястото, където скоро ще бъде построена кулата „Тръмп Тауър Белград“, планирана от инвестиционния фонд, основан от Джаред Къшнер, зет на президента Тръмп.
Компанията „Тръмп“ е сключила споразумение за лицензиране на марката си за този проект. Тръмп е предал контрола над Trump Organisation на двамата си най-големи синове, Ерик Тръмп и Доналд Тръмп-младши. Тръмп-младши също така контролира активите на баща си.
Президентът на Сърбия Александър Вучич, който играеше на два стола - между Изтока и Запада - е голям фен на Тръмп. Той изгради връзки с хората от MAGA, докато Тръмп беше на власт, и беше сред първите, които го поздравиха за победата му, по време на телефонен разговор, в който участваше и Илон Мъск.
Най-големият син на Тръмп посети Сърбия няколко пъти, а неговият специален пратеник, Ричард Гренел, получи най-високото гражданско отличие на Сърбия.
По време на последното си посещение в края на април, Тръмп-младши вечеря с Вучич, докато обикаляше столиците на Източна Европа в търсене на бизнес възможности, в качеството си на изпълнителен вицепрезидент на Trump Organisation.
През май Вучич се надяваше да се срещне с Тръмп във Флорида, но се „разболя“ по време на пътуването си до САЩ и трябваше да се върне. Няколко дни по-късно той присъства на парада на победата на 9 май в Москва, въпреки предупрежденията на служители на Европейския съюз.
Споразуменията за приемане на депортирани мигранти не са без прецедент за региона.
Подобно споразумение беше постигнато между Италия и Албания, след като премиерът Джорджа Мелони убеди Албания да изгради миграционен център за хора, спрени при опит да преминат от Африка до Европа по море. Италия поема разходите за центровете. Това споразумение обаче се сблъска с практически проблеми и съдебни битки в италианските съдилища.
Последните разговори с балканските страни се провеждат в момент, когато репресивните имиграционни мерки на САЩ се оспорват в съдилищата. Повече от 200 мигранти, предимно от Венецуела, бяха депортирани в затвор в Ел Салвадор.
В процеса администрацията на Тръмп се позова на закон, използван преди това само по време на война, който позволява на президента да заобикаля федералните имиграционни разпоредби и да депортира „чуждестранни врагове“ в случаите, когато дадена държава е заплашила с „нашествие или засада“. I БГНЕС