Блинкен с важна дипломатическа мисия в Индия

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен ще проведе разговори в Ню Делхи, за да подкрепи Индия като регионална противотежест на Китай и да получи подкрепа за позицията си относно войната на Израел с Хамас.

Блинкен и министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин ще се присъединят към министъра на външните работи Субрахманям Джайшанкар и министъра на отбраната Раджнат Сингх за годишните разговори "две плюс две", които Индия заяви, че ще се съсредоточат върху "сътрудничеството в областта на отбраната и сигурността".

Делхи е част от алианса "Четириъгълник", заедно със САЩ, Австралия и Япония - обединение, което се позиционира като защитна стена срещу нарастващия натиск на Китай в Азиатско-тихоокеанския регион.

Вашингтон се надява, че по-тесните отношения в областта на отбраната ще помогнат на Индия да се откъсне от Русия, която е основният военен доставчик на Делхи.

"Нашето намерение е да насърчим по-тясно сътрудничество за производство на отбранително оборудване от световна класа, което да отговори на индийските отбранителни нужди и да допринесе за по-голяма глобална сигурност", заяви преди пътуването Доналд Лу, висш дипломат на САЩ за Южна и Централна Азия.

Блинкен пристигна в задушеното от смога Ню Делхи късно вечерта на 9 ноември от Южна Корея, като това е последният етап от азиатската му обиколка, което включваше среща на външните министри от Г-7 в Япония - на която бяха потърсени общи позиции по конфликта в Газа.

Индия бързо осъди Хамас и споделя с Вашингтон отдавнашния му призив за независима палестинска държава.

"Индийското правителство директно осъди терористичната атака на Хамас и също така се присъедини към редицата държави, включително САЩ, които призоваха за устойчив хуманитарен достъп до Газа", заяви Лу.

Премиерът Нарендра Моди заяви, че е "солидарен с Израел", а миналия месец Индия изпрати по въздух в Египет помощ за палестинските цивилни от обсадената ивица Газа.

Конфликтът в Газа представлява сериозно предизвикателство за надеждите за ключов търговски и транспортен маршрут, свързващ Европа, Близкия изток и Индия, представен по време на разговорите на Г-20 в Делхи през септември.

"С Индия споделяме целите да предотвратим разпространението на този конфликт, да запазим стабилността в Близкия изток и да постигнем решение, основано на съществуването на две държави", добави Лу.

"Ще ни бъде интересно да чуем как протичат дискусиите на Индия с Китай по граничните въпроси", каза Лу.

"Една от многото точки на обсъждане ще бъде сътрудничеството ни с Индия за поддържане на Индо-Тихоокеанския регион свободен, отворен, проспериращ и сигурен", добави той.

Инвазията на Русия в Украйна също ще бъде включена в дневния ред, каза Лу.

Ню Делхи трябваше да балансира между традиционния си съюз с Русия - доставчик на по-голямата част от вноса на оръжия, а сега и източник на петрол на ниски цени - и засилващите се връзки с Вашингтон.

Администрацията на президента Джо Байдън дава приоритет на отношенията с Делхи, тъй като вижда в Индия съмишленик, който е изправен пред възхода на Китай, но пътуването на Блинкен може да се окаже неудобно поради ожесточената вражда между Индия и друг близък партньор на САЩ - Канада.

Отношенията между двете страни се влошиха, след като през септември министър-председателят Джъстин Трюдо публично свърза индийското разузнаване с убийството на канадския гражданин Хардип Сингх Ниджар - твърдения, които Делхи нарече "абсурдни".

Ниджар, който се застъпваше за отделна сикхска държава, отделена от Индия, беше издирван от индийските власти за предполагаем тероризъм и заговор за извършване на убийство.

"Публично и частно призовахме индийското правителство да сътрудничи на Канада при разследването на твърденията", заяви Лу.

"Надяваме се, че разследването на Канада ще продължи и извършителите ще бъдат изправени пред съда", добави Лу./БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон