Германският външен министър Аналена Бербок предупреди, че руският президент Владимир Путин може да се възползва от преходния период след изборите в САЩ, за да наложи предимството на Москва в Украйна. Тя призова Берлин и Европа да увеличат помощта за Киев, предаде АФП.
„Нямаме време да чакаме до пролетта. Сега е преходната фаза, която Путин е чакал и се е стремял“, заяви Бербок на конференция в Берлин.
Победата на Доналд Тръмп на изборите в САЩ поставя под съмнение продължаването на подкрепата на Вашингтон за Киев в момент, когато Русия отбелязва напредък в Украйна.
Посланието на германският външен министър е насочено както към държавите членски на ЕС, така и местната аудитория в Германия, където има несигурност относно датата на изборите, очаквани след разпада на коалицията на канцлера Олаф Шолц миналата седмица.
Според Бербок войната на Русия срещу Украйна е в решаваща фаза и противовъздушната отбрана на Киев отчаяно се нуждае от подсилване.
Преди изборите в САЩ „имаше повече атаки с дронове от всякога по Киев, умишлено насочени срещу столицата“, посочи тя.
Бербок твърди, че „войната е достигнала ново измерение“.
Германия е най-голямата икономика в ЕС и вторият най-голям военен поддръжник на Киев след Вашингтон. Външният министър призова, страната да увеличи разходите за отбраната на Украйна, по-специално за да помогне за отблъскването на руски дронове.
„Освен от мерки на европейско ниво, сега се нуждаем от повече финансови средства в бюджета“, каза министърът. Това прозвуча като призив за разхлабване на правилата за дълга на Германия, които бяха в центъра на последните политически спорове.
Освен това целта за изразходване на 2% от БВП за отбрана, определена от военния алианс НАТО, „вече не е достатъчна в настоящата ситуация“, каза тя.
За да се намали политическата несигурност и да се разчисти пътят за постигане на споразумение по бюджета за следващата година, Бербок призова за яснота относно графика за предстоящите избори в Германия.
Когато коалиционното правителство се разпадна след месеци на сътресения, канцлерът Олаф Шолц първоначално обеща вот на доверие в средата на януари. Очакваше се това да доведе до избори в края на март – половин година по-рано от предварително планираното.
Но изправен пред призиви за по-бързо разрешаване на кризата, през уикенда канцлерът заяви, че е готов да проведе вота още тази година. | БГНЕС