Ако се нуждаете от спешна операция за възстановяване на костна фрактура, лекарите ще Ви инжектират разредител на кръвта, за да предотвратят образуването на кръвни съсиреци. Сега революционно клинично проучване показва, че аспиринът, продаван без рецепта, е също толкова ефективен, колкото и инжекционните средства за разреждане на кръвта, предотвратяващи образуването на тромби. Изследването, проведено в 21 травматологични центъра в САЩ и Канада и включващо над 12 000 пациенти, е най-мащабното досега проучване при пациенти с ортопедични травми. Констатациите оспорват настоящата практика на прилагане на хепарин като стандартна мярка за предотвратяване на образуването на тромби, което може да накара хирурзите да преминат на аспирин при тези пациенти.
"Много пациенти със счупвания вероятно категорично ще предпочетат да приемат ежедневно аспирин вместо да получават инжекции, след като установихме, че и двете дават сходни резултати за предотвратяване на най-сериозните последици от кръвни съсиреци", заяви главният изследовател на проучването д-р Робърт В. О'Тул в съобщение на университета. "Очакваме нашите резултати от това мащабно проучване да окажат важно въздействие върху клиничната практика, което може дори да промени стандарта на лечение."
Изследването е публикувано в New England Journal of Medicine.
Кръвните съсиреци представляват сериозен риск за пациентите като всяка година причиняват хиляди смъртни случаи. Лицата, които се подлагат на операция за фрактури, като броят им се оценява на около един милион души годишно в САЩ, са особено податливи на образуване на кръвни съсиреци във вените, включително на потенциално фатални белодробни емболии. В настоящите насоки се препоръчва нискомолекулен хепарин, но изследвания на други хирургични процедури показват, че аспиринът би могъл да бъде по-достъпна и достъпна алтернатива.
При клиничното изпитване половината от пациентите са били разпределени на случаен принцип да получават инжекционен нискомолекулен хепарин два пъти дневно, а другата половина - 81 mg аспирин два пъти дневно. Деветдесетдневният период на проследяване след операцията показва, че аспиринът е равностоен на хепарина по отношение на предотвратяването на смърт по каквато и да е причина. Между двете групи не е имало съществени разлики в случаите на нефатална белодробна емболия, усложнения при кървене или други резултати, свързани с нивото на безопасност. Въпреки че в групата с хепарин са установени малко по-малко кръвни съсиреци в краката, клиничното значение на това откритие остава неясно.
Тези резултати предоставят солидни доказателства, че аспиринът е жизнеспособна възможност за предотвратяване на образуването на кръвни съсиреци и смърт при пациенти с ортопедични травми. Последиците от това проучване биха могли да доведат до значителна промяна в клиничната практика в полза на пациентите чрез намаляване на разходите и опростяване на режимите на лечение.
Проучването, наречено PREVENT CLOT (PREVENTion of CLOT in Orthopaedic Trauma), е финансирано от Института за изследване на резултатите, насочени към пациентите (PCORI). В проучването са участвали пациенти от Центъра за шокова травма "R Adams Cowley" към Медицинския център на Университета на Мериленд и 20 други травматологични центъра в САЩ и Канада. Изследователският екип се надява, че тези резултати ще насочат хирурзите към предотвратяване на потенциално фатални кръвни съсиреци след операции на фрактури с помощта на медикамент, който е едновременно икономически ефективен и лесен за прилагане. /БГНЕС