Тричленният състав на базирания в Сан Франциско 9-и окръжен апелативен съд постанови единодушно, че Тръмп изглежда е действал в рамките на правомощията си, когато е поел контрола над 4000 военнослужещи от Националната гвардия на Калифорния.
Въпреки дебатите относно степента на насилие, съпътстващо протестите, съдиите - двама, назначени от Тръмп, и един от президента Джо Байдън - стигнаха до заключението, че законът дава на Тръмп огромна свобода на действие да определи, че протестите и свързаното с тях насилие пречат на изпълнението на федералния закон. Съдиите заявиха, че има ограничения във възможностите на президента да свика гвардията, но е имало достатъчно доказателства за граждански безредици и опасност за федералните служители, за да се оправдаят действията на републиканеца.
Постановлението отменя за неопределено време решението на окръжния съдия на САЩ Чарлз Брейър, който миналата седмица издаде временна ограничителна заповед срещу разполагането на Гвардията от Тръмп. Предвижда се Брейър да проведе още едно изслушване по делото на 20 юни, за да разгледа искането на Нюсъм за по-дългосрочно блокиране както на разполагането на гвардията, така и на последващото изпращане на 700 морски пехотинци от Тръмп.
Тримата съдии в състава са назначените от Тръмп Марк Бенет и Ерик Милър и назначената от Байдън Дженифър Сънг. И тримата изглеждаха скептично настроени към позицията на Нюсъм по време на устните изложения. Тяхното разпореждане от 19 юни беше издадено „per curiam“, което означава, че нито един съдия не е посочен като автор на становището. | БГНЕС