Антидот срещу змийска отрова произвежда тялото на човек, ухапан 200 пъти

Антителата, открити в кръвта на американеца Тим Фриде, предпазват от смъртоносни дози от широк спектър видове змии.

 

Учени твърдят, че кръвта на американски мъж, който умишлено си е инжектирал змийска отрова в продължение на почти две десетилетия, е довела до създаването на „несравним“ антидот, съобщава Би Би Си.

Антителата, открити в кръвта на Тим Фриде, са доказали, че предпазват от смъртоносни дози от широк спектър видове змии в тестове с животни.

Настоящите терапии трябва да съответстват на конкретния вид отровна змия, от която е ухапан човекът. Но 18-годишната мисия на Тим Фриде може да бъде важна стъпка в търсенето на универсален антидот срещу всички змийски ухапвания, които убиват до 140 000 души годишно и оставят три пъти повече хора с ампутации или трайни увреждания.

Общо г-н Фриде е претърпял над 200 ухапвания и над 700 инжекции с отрова, която е подготвил от някои от най-смъртоносните змии в света, включително няколко вида мамби, кобри, тайпани и крайти.

Първоначално той искал да изгради имунитет, за да се предпази при работа със змии, и документирал подвизите си в YouTube.

Но бившият механик на камиони казва, че е „напълно се провалил“ в началото, когато две ухапвания от кобра в кратък интервал го оставили в кома.

„Не исках да умра. Не исках да загубя пръст. Не исках да пропусна работа“, казва той.

Мотивацията на Фриде е била да разработи по-добри терапии за останалата част от света, като обяснява: „Просто се превърна в начин на живот и аз продължих да се боря с всички сили – за хората, които са на 13000 км от мен и умират от ухапвания от змии“.

Антивеномен препарат се произвежда чрез инжектиране на малки дози змийска отрова в животни. Имунната им система се бори с отровата, като произвежда антитела, които се събират и се използват за лечение. Но отровата и препаратът трябва да са много добре съобразени, защото токсините в отровното ухапване варират от един вид змия до друг. Има дори голямо разнообразие в рамките на един и същи вид – антивеномен препарат, произведен от змии в Индия, е по-малко ефективен срещу същия вид в Шри Ланка.

Екип от изследователи започва да търси вид имунна защита, наречен широко неутрализиращи антитела. Тогава д-р Джейкъб Гланвил, изпълнителен директор на биотехнологичната компания Centivax, се натъква на Тим Фриде.

„Веднага си помислих: „Ако някой в света е разработил тези широко неутрализиращи антитела, то това е той“, и се свързах с него“, разказва той.

„При първия разговор казах: “Може да е неудобно, но бих искал да взема малко от кръвта ви.“

Г-н Фриде се съгласява и работата получава етично одобрение.

„Мисля, че в следващите 10 или 15 години ще имаме нещо ефективно срещу всеки един  от класовете токсини. Антителата на Тим са наистина изключителни – той научи имунната си система да разпознава много, много широк спектър“, казва проф. Питър Квонг, един от изследователите в Колумбийския университет.

Крайната надежда е да се получи или едно антидот, което да действа срещу всичко, или едно инжектиране за елапиди и едно за усойници.

Проф. Ник Кейсуел, директор на центъра за изследване и интервенции при ухапвания от змии в Ливърпулската школа по тропическа медицина, заявява, че обхватът на защитата е „със сигурност новаторски“ и предоставя „силно доказателство“, че това е осъществим подход.

„Няма съмнение, че тази работа движи областта напред в една вълнуваща посока.“

Но той предупреди, че „има много работа за вършене“ и че антидотът все още се нуждае от обширни тестове, преди да може да се използва при хора.

Но за Тим Фриде достигането на този етап го "кара да се чувства добре".

„Направих нещо добро за човечеството и това беше много важно за мен. Гордея се с това.“|БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон