Алкохолната зависимост може да бъде преодоляна чрез генна терапия

Форма на генна терапия, която вече е изпробвана при пациенти с болестта на Паркинсон, може да осигури лечение с еднократна процедура на тежката алкохолна зависимост.

Проучване върху маймуни макак, които са предразположени към консумация на алкохол, установи, че терапията драстично ограничава консумацията на алкохол. „Пиенето е намаляло почти до нула", казва професор Катлийн Грант от Националния център за изследване на приматите към Университета за здраве и наука в Орегон, Бивъртън.

Злоупотребата с алкохол е най-големият рисков фактор за смърт, инвалидност и влошено здраве сред хората на възраст от 15 до 49 години в Обединеното кралство, като е причина за 9 641 смъртни случая през 2021 г. Подобно на други пристрастяващи вещества, алкохолът предизвиква освобождаването на хормона на доброто настроение в мозъка, наречен допамин. Редовното пиене обаче намалява освобождаването на хормона и хората, които са пристрастени към алкохола, вече не са склонни да изпитват удоволствие от употребата му. „Пият повече, защото изпитват нужда да поддържат състоянието на опиянение", каза Грант, цитиран „Гардиън“.

Идеята на генната терапия е да се опита да възстанови този допаминов път на възнаграждение чрез подобряване на функцията на мозъчните клетки, които синтезират хормона.

Подобно на хората, някои макаци са по-склонни към тежко пиене от други: ако започнете да им предлагате избор от 5% алкохол (приблизително съдържанието в бирата), заедно с обичайната им храна и вода, някои маймуни в крайна сметка почти винаги ще изберат алкохола.

Грант и колегите ѝ се интересуват дали възстановяването на допаминовите пътища за възнаграждение може да намали желанието им да пият алкохол. За целта те използват безвреден вирус, за да доставят гена за протеин, наречен глиален невротрофичен фактор (ГНФ), в област от мозъка, която е свързана с пристрастяването и възнаграждението.

"Насочихме този ген към клетъчните тела, които произвеждат допамин, за да увеличим синтеза му, като по този начин попълним или възстановим това, което постоянното пиене е отнело", казва Грант.

Четири зависими от алкохола макака са подложени на процедурата, при която се използва ядрено-магнитен резонанс за насочване на инжекцията към точното място. Подобна процедура се изпробва при възрастни пациенти с болестта на Паркинсон и при деца с рядко генетично заболяване, наречено дефицит на декарбоксилаза на ароматни L-аминокиселини, което засяга нервната система и причинява двигателни проблеми.

Изследването, което е публикувано в Nature Medicine, установява, че макаците трайно започват да произвеждат допамин и намаляват последващата си консумация на алкохол с до 90%.

„Животните, които получиха неактивна форма на гена, продължиха да пият, докато при животните, на които беше даден ГНФ, допаминът им беше възстановен и те преминаха до около едно-две питиета на ден, от между осем и десет питиета на ден", каза Грант.

„Навлизаме в епоха на генна терапия за неврологични и може би психиатрични разстройства и мисля, че това изследване е много обещаващо в тази посока", добави тя.

Ученият уточни, че са необходими изследвания върху животни, преди техниката да бъде изпробвана върху хора. Освен това, тъй като процедурата за генна терапия включва мозъчна операция и е необратима, тя вероятно някога ще бъде използвана само в най-тежките случаи на алкохолна зависимост. /БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон