Петгодишно съвместно разследване на Специалната прокуратура на Албания (SPAK) и прокуратурата в Бари, Италия, доведе до 52 заповеди за арест на членове на огромна международна мрежа за трафик на наркотици.
При операцията, с кодовото наименование „Мост“, бяха арестувани 29 души в Албания и още 22 други в Италия. В центъра на разследването е бандата „Троплини“, базирана в Дуръс и описана от прокурорите като една от най-структурираните престъпни групи в страната.
Според прокуратурата тази група е действала между Дуръс, Вльора, Тирана и Пулия в Италия. „Разследванията разкриха 30 операции на трафик на наркотици в Италия и още десет в Албания и други европейски държави“, съобщи прокурор Владимир Мара. При разкриването на тази мрежа са използвани и данни от приложенията на SKY ECC, съобщи местният портал Лапси.
Елвис Дочи е един от основните заподозрени. Близък сътрудник на Джевдет Троплини, той все още е в неизвестност. Бягството му предизвика доста подозрения за изтичане на информация на най-високо ниво в администрацията. Директорът на полицията Илир Прода отхвърли тази хипотеза и увери, че операцията е била съобщена на полицията едва в навечерието на нейното провеждане.
Членовете на мрежата са използвали кодиран език и многобройни псевдоними, за да скрият самоличността си. Ади Коба, ключова фигура в разследването, бил наричан „Бажоли“, „звярът“ или „дебелакът“. Италианката Франческа Капутим била известна като „баба“, а Серафина Палацо - като „леля“, пише още Лапси.
При операцията е конфискувано движимо и недвижимо имущество за около седем милиона евро. Конфискувани са ресторанти, предприятия и телевизионен канал. Установени са тридесет парични превода на обща стойност пет милиона евро между Италия и Албания. Според прокуратурата част от парите са били преведени чрез шофьори на автобуси, работещи по редовни маршрути.
Случаят излиза извън рамките на съдебната система. За журналиста Анди Бушати тази операция разкрива възможен сговор между престъпните мрежи и политици. "Това разследване илюстрира как действа властта в Албания", написа той в Лапси. Според него бандата „Троплини“ не само се е занимавала с наркотици, но и е имала значителна роля и при провеждането на изборите.
Лидерът на опозицията Сали Бериша много преди изборите от 11 май предупреди за предполагаемо участие на бандата при сплашването на кандидатите на Демократическата партия (ДП) и активната подкрепа за Социалистическата партия на премиера Еди Рама. Той също така осъди контрола на бандата върху пристанището в Дуръс. Журналисти съобщиха, че някои членове на бандата са били включени в избирателните списъци на ДП. Въпреки че някои от тези твърдения все още не са потвърдени, те се прибавят към поредицата от повтарящи се обвинения, че няколко престъпни групи като Троплини, Чирбя, Суел Чела са участвали в манипулирането на изборните резултати в няколко региона.
Журналистът Анди Бушати попита "защо заповедите за арест, издадени през февруари, са изпълнени едва след изборите? Защо Елвис Дочи е успял да избяга въпреки предполагаемото наблюдение?"
Според него днешната Албания се основава на „четириъгълник“ от изборни измами, черни пари, престъпни банди и обществени привилегии, предоставяни в замяна на политическа лоялност. Според тази логика групировки като тази на Троплини не само ще бъдат толерирани, но и интегрирани в стратегията на правителството.
Представители на СПАК и полицията уверяват, че разследването не е зависело от провеждането на датата на изборите. Прокурорът Алтин Думани категорично отрича всякаква връзка между операцията и изборите и обяснява продължителността със сложността на разследването, започнало през 2020 г.
Остава фактът, че операция „Мост“ бележи повратна точка: със самия си мащаб тя хвърля светлина върху далечните последици от трафика на наркотици в Албания, но също така и върху нарастващото напрежение между съдебната власт и политическата опозиция. В момент, когато страната би искала да ускори процеса на присъединяване към Европейския съюз, този случай разкрива структурните предизвикателства, които все още предстоят да бъдат преодолени: независимостта на съдебната система, борбата с корупцията и най-вече разделението между политическата власт и организираната престъпност. I БГНЕС