Кардиналите, които ще изберат следващия лидер на световната Католическа църква, бяха затворени в Сикстинската капела във Ватикана, отбелязвайки официалното начало на конклава за избор на наследник на папа Франциск.
Малко след 17:45 ч. местно време (18:45 ч. българско) церемониалмайсторът на конклава обяви „Extra omnes“ („Всички навън“ на латински) и след това затвори тежките врати на параклиса от XV век, оставяйки 133-те „Принцове на Църквата“ да направят своя избор в тайна.
Вековният ритуал, който се очаква да продължи няколко дни, идва малко повече от две седмици след смъртта на папа Франциск. Аржентински йезуит в продължение на 12 години ръководеше 1,4 милиарда католици по света, предаде АФП.
По-рано кардиналите-избиратели се събраха в близката Паулинова капела на мълчалива молитва, преди да се отправят към Сикстинската капела от XV век, където под фреските на Микеланджело са разположени маси и столове.
Те положиха групова клетва за пазене на тайна, преди всеки кардинал да се приближи до олтара и да произнесе личната си клетва пред изображението на италианския майстор на Страшния съд, когато според християните Бог ще се върне, за да реши кой ще отиде в рая или в ада.
Според видеоматериал, излъчван на живо от Ватикана, те са дали обет да не разкриват какво се е случило по време на конклава под страх от отлъчване.
Това е най-големият и най-международният конклав досега. В него участват кардинали от около 70 държави и много от тях не се познаваха преди да бъдат призовани в Рим след смъртта на Франциск.
Няма ясно изразен фаворит за наследник на харизматичния Франциск, а кардиналите представляват различни прогресивни и консервативни традиции в Църквата.
Предизвикателствата пред 2000-годишната институция обаче са ясни.
Новият папа е изправен пред дипломатическо балансиране във време на геополитическа несигурност, както и пред дълбоки разцепления в самата Църква.
Освен това продължават да се отразяват и последиците от скандала с посегателствата над деца от страна на духовници и на Запад все по-празните църковни скамейки. | БГНЕС