Забавянията в английските болници водят до хиляди ненужни смъртни случаи

Изследване сочи, че забавянията в болниците, при личните лекари и психиатричните услуги водят до хиляди ненужни смъртни случаи и са скъсали „социалния контакт между Националната здравна служба (НЗС) и хората“.

 

Откритията на проучването на Лорд Ара Дарзи, по поръчка на лейбъристите, когато дойдоха на власт, ще бъдат цитирани от министър-председателя Киър Стармър. Той ще обяви, че НЗС трябва „да се реформира или да умре“.

В подробен анализ на НЗС неволите на Англия и пътят към възстановяване Дарзи предупреждава премиера, че ще отнеме на правителството му повече от 5 години, които лейбъристите обещаха преди изборите да върнат часовете за чакане обратно в норма. Той установи лично, че задачата ще отнеме „от 4 до 8 години“.

„Нямам съмнение, че значителен напредък ще бъде възможен, но е малко вероятно, че списъците на чакащите могат да бъдат изчистени и други стандарти за изпълнение възстановени в рамките на един парламентарен мандат“, каза Дарзи.

Стармър ще използва голямата си реч, посветена на НЗС, за да изключи повишаването на данъците като начин за намиране на допълнителни милиарди паунди, от които според експертите се нуждае здравната система.

Докладът на Дарзи от 142-страници, онкохирург и министър на здравеопазването в кабинета на Гордън Браун, е осъдителна критика на това как годините неглижиране на НЗС от предишните правителства са я оставили „в критично състояние“ и не е в състояние вече да даде на пациентите продължителната грижа, от която се нуждаят. Това се случва на фона на експлозия от търсене, причинена от застаряващото, нарастващо и все по-болно население на Обединеното кралство.

В язвителния доклад на Дарзи за 14-годишното управление на НЗС на консерваторите се казва, че A&E е в ужасно състояние. Той се позовава на доказателства, които е получил от органа, представляващ лекарите от A&E, че „дългите чакания вероятно причиняват допълнителни 14 000 смъртни случая годишно. Това е повече от 2 пъти повече от всички смъртни случаи в битките на британските въоръжени сили от създаването на здравната служба през 1948 г.

Той дава подробности как НЗС е преживял 3 шока през 2010-те години: финансирането на строгите икономии в рамките на коалиционното правителство на консерваторите и либералдемократите; катастрофалната реорганизация на Андрю Лансли и пристигането на Ковид – първите 2 от които са „избор, направен в Уестминстър“.

В своя отговор Стармър ще обвини последователните консервативни администрации от 2010 до юли 2024 г., че са причинили „непростими“ щети на НЗС, включително смъртните случаи, които са могли да бъдат избегнати, поради дългото чакане за помощ в A&E. Той също така ще се опита да увери избирателите, че услугата ще се подобри в резултат на 10-годишен план за съживяване на състоянието ѝ. Очаква се лейбъристите да го представят в началото на следващата година.

Министър-председателят ще обещае „дългосрочна здравна реформа – сериозна операция, а не лесни решения с лепенки“.

Той ще очертае и бъдеще, в което голяма част от грижите ще бъдат преместени от болниците в услугите в общността и ще има решителен стремеж за справяне с нарастването на броя на хората с дългосрочни заболявания, като диабет, сърдечни и белодробни болести, чрез по-добри мерки за превенция.

В доклада на Дарзи се посочва също, че:

- Броят на хората, принудени да чакат повече от година за болнично лечение, което би трябвало да получат в рамките на 18 седмици, се е увеличил 15 пъти от март 2010 г. насам – от 20 000 на повече от 300 000.

- Подобряването на преживяемостта при ракови заболявания „се забави значително през 2010 г.“.

- Качеството на грижите в някои ключови области, като например родилната помощ, вече буди истинска загриженост.

- Въпреки че разполага с повече персонал и рекорден бюджет, НЗС е по-малко продуктивна отпреди, тъй като много сгради са много стари, а НЗС е „лишена“ от капиталово финансиране.

- След Ковид много от служителите са се „откъснали от работата“ и сега извършват много по-малко допълнителна работа по собствено усмотрение.

- Състоянието на сектора на социалните грижи, който не разполага с достатъчно ресурси, е „тежко“ и представлява „все по-голяма тежест за семействата и за НЗС, което води до огромни човешки загуби и икономически последици“.

„Този доклад показва, че НЗС е на колене, след като години наред консерваторите проваляха местните здравни услуги“, заяви лидерът на либералдемократите Ед Дейви. Той допълни, че поправянето на здравната служба е най-голямото предизвикателство за тази страна.

Стармър е подложен на все по-голям натиск правителството му, което вече е изправено пред трудни решения относно публичните разходи, да намери допълнителни средства, за да стимулира възстановяването на НЗС. Теа Стайн, главен изпълнителен директор на мозъчния тръст Nuffield Trust, призова Рейчъл Рийвс да използва първия си бюджет следващия месец, за да запълни многомилиардната дупка в разходите на НЗС на Англия за тази година.

Министерството на финансите извършва многогодишен преглед на разходите, който трябва да бъде докладван през пролетта на 2025 г. Но равнището на общите разходи в публичния сектор, предвидено за следващия парламент, в момента би означавало съкращения, подобни на тези, които се наблюдаваха при правителството на Дейвид Камерън.

Рийвс вече обяви забавяне на новата болнична програма на консерваторите, която беше обещание за изграждане или разширяване на 40 болници на НЗС до 2030 г., позовавайки се на 22-милиардната фискална черна дупка, оставено от предишното правителство.

В речта си Стармър категорично ще изключи повишаването на преките данъци за увеличаване на бюджета на НЗС. Здравната фондация отчита, че само НЗС в Англия ще има нужда от допълнителни 46 млрд. паунда до 2029 г.

Британският премиер ще каже също: Националната здравна служба се намира на кръстопът и ние можем да изберем как да отговори на тези нарастващи изисквания. Да увеличим данъците на работещите, за да посрещнем все по-високите разходи на застаряващото население, или да проведем реформи, за да осигурим нейното бъдеще. Знаем, че работещите хора не могат да си позволят да плащат повече, така че трябва да се реформира или да умре“. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон