За първи път в света 3D-принтирана кожа се използва за лечение на жертви на изгаряния

С помощта на собствените кожни клетки на пациента биоматериалите могат да се отпечатват директно върху раната.

В болница „Конкорд“ в Сидни, Австралия, се провежда първото в света медицинско изпитване. С помощта на собствените кожни клетки на пациента биоматериалите могат да се отпечатват директно върху раната, помагайки за възстановяването на тъканите при лечение на пациенти с изгаряния.

„Това е технология, която променя живота на хората с изгаряния и загуба на меки тъкани, и допълнително подобрява репутацията на отделението по изгаряния „Конкорд“ като развиващ се център за високи постижения в областта на грижите за изгаряния в световен мащаб“, заяви министърът на здравеопазването на Нов Южен Уелс Райън Парк.

Новата процедура има за цел да използва собствените клетки на пациента и е разработена от Inventia Life Science. Работейки с Лабораторията за кожа в болницата, екипът е успял да използва нови техники за генериране на нова кожа с помощта на роботизиран 3D принтер, наречен LIGŌ Surgical Robot.

„LIGŌ има способността да реконструира всички слоеве на тъканта, което позволява регенерация по физиологичен начин с потенциал да подобри заздравяването, да подобри интеграцията и в крайна сметка да намали или напълно да премахне нуждата от присадки“, пише на уебсайта на Inventia Life Science. 

Петима пациенти вече са получили 3D-принтирана кожа. Планирано още петима да се подложат на процедурата, преди изпитването да премине към следващата фаза.

Една от пациентите, Ребека Джейн Торбрюге, получава лечението, след като изгаря крака си по време на картинг. Екипът смята, че този вид лечение може да допринесе за по-бързото възстановяване и намаляване на болката при пациентите. 

„Бях толкова изненадана, че нямаше никаква болка – очаквах някаква болка – поне на мястото, където взеха присадката – но всичко беше наред. Най-големият ми проблем беше да остана неподвижна в продължение на шест дни!“, каза Торбрюге.

За нея и другите пациенти в изпитването машината понастоящем се използва за отпечатване на кожа върху рана, причинена при вземане на кожна присадка за лечение на изгаряне. Изследователите се надяват, че в бъдеще машината ще може да принтира директно върху местата на изгаряне, както и върху по-дълбоки рани. 

„Това е бъдещето. За първи път в света, в болница „Конкорд“, принтираме 3D на легло“, обясни д-р Джо Мейц, ръководител на групата за изследвания в областта на изгарянията и реконструктивната хирургия. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон