Wadaiko-Sai плени българската публика с изпълнения на традиционните японски барабани Тайко

Wadaiko-Sai изненада публиката, включвайки я в своето изпълнение – зрителите бяха помолени да ръкопляскат в такт с мощния звук на барабаните.

Японската група Wadaiko-Sai плени българската публика с уникални изпълнения на традиционните барабани Тайко, предаде репортер на БГНЕС.

Уникалният за страната ни концерт, който тази вечер се проведе в зала „България“ на Софийската филхармония, е част от 35-ите юбилейни Дни на японската култура в България.

През 2024 година България и Япония отбелязват троен юбилей в двустранните си отношения – 115 години от първите официални контакти между двете държави, 85 години от установяване на дипломатически отношения и 65 години от тяхното възстановяване.

След два дни, на 7 ноември, талантливата японска формация ще изнесе концерт и на сцената на Държавната опера в Стара Загора.

Световната сензация Wadaiko-Sai е създадена като клуб по интереси в Токийския университет. Стъпва на професионалната сцена през 2013 г. и вече има зад гърба си над 2 хиляди концерта в повече от 30 държави по света.

Групата е изнасяла концерти по различни поводи като финала на Световното първенство по ръгби, мач от Италианската Серия А и редица юбилейни събития, организирани от Министерството на външните работи на Япония. Сред концертните им дестинации тази година са Франция, Турция, Замбия, България и др., като групата навсякъде печели нови фенове на своето изкуство.

Тайко или уадайко (букв. японски барабан) е традиционен японски перкусионен инструмент.

Историята на барабаните тайко е древна и започва още през периода Джомон (ок.13000 – 300 г. пр. н.е.). През вековете тайко са изпълнявали различни роли. Смята се, че първоначално са били използвани като средство за молитва и предаване на информация, а по-късно, през VI – VIII век, и като инструменти за сигнализиране на астрономическото време.

През периода Хейан (794 – 1185 г.), когато традиционната японска култура се създава от благородниците, тайко започват да се използват в японската дворцова музика, известна като „гагаку“. Поради силата на звука си, те се използват още и за предаване на информация по време на война и за повдигане на бойния дух.

По-късно, през XIV – XVI век тайко навлизат като инструменти в театър Но, а през XVII – XIX век и в класическите сценични изкуства Кабуки и Нагаута. Постепенно обхващат и други аспекти от живота на японците, като се ползват например за даване на сигнал в сумо турнирите, театралните представления, както и като инструменти във фестивалната музика мацури-баяши и бон-одори. І БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон