Всички помощи, по които са поети ангажименти в меморандума, до момента са изплатени. Единственото, което продължава като процес, са преговорите с Европейската комисия за украинската помощ.
Това заяви министърът на земеделието Кирил Вътев в отговор на въпрос на БГНЕС как ще коментира исканата му оставка и изплатени ли са вече помощите за животновъдите, предаде репортер на БГНЕС.
На път сме да постигнем съгласие и очакваме писмен отговор от екипа на еврокомисаря по земеделие Януш Войчеховски. Единствено след такъв, ние можем да пристъпим към изплащане, защото ако го направим предварително без разрешение, страната ще влезе в наказателна процедура, уточни Вътев.
Министърът попита: „Кое трябва да направим – да нарушим правилата и да вкараме държавата в наказателна процедура, или да изчакаме по правилата да получим нужното разрешение, за което имаме готовност веднага да реализираме изплащането?“.
„Крайно време е да разберем всички, че нормалният свят работи по правила“, каза земеделският министър.
Вътев добави, че по закон никой няма право от днес до утре да откаже изкупуването на мляко. „Трябва да има договор между доставчик и преработвател, или търговец. По закон легалните търговски производители трябва да получат съобщение, че след 30 дни ще се прекрати изкупуването на млякото, за да може през това време да намерят алтернативен партньор за изкупуване на млякото. За съжаление, това не се случва“, обясни той и призова всеки да си потърси правата и да спазва правилата.
Земеделският министър съобщи, че браншовите организации в земеделието по данни на Търговския регистър са около 170. „Трудно е да се каже точно число, защото непрекъснато се регистрират нови с неясна членска маса. Докато не се приеме един закон за браншовите организации, който да подреди правилно и ясно кой членува, в коя организация, кои са правата и какви са нейните задължения, към момента излиза, че имат правото да протестират, но нямат задължението да произвеждат, което изглежда като дисбаланс“, каза още той.
Министърът на земеделието допълни, че основното разделение е между земеделските производители и преработватели. „Затова още в началото ние обявихме, че не сме против браншовите организации. Нека това да е ясно. Никой не отрича тяхната необходимост, но не в този вид на пълен хаос, който са в момента“, отбеляза той.
Вътев посочи, че един от големите проблеми в България е нелоялната конкуренция, защото има голям сив сектор, никой не може да го измери, тъй като обхваща само фирмите на светло и в общи линии тези, които си плащат данъците и които работят на светло, са заложници на цялата ни пазарна действителност.
Вътев съобщи, че този закон е иницииран и в момента се работи по него.
Той подчерта, че изобщо не се притеснява за поста си като министър след ротацията, след критиките на ГЕРБ, че има няколко министри, които не си вършат работата.
На въпроса на БГНЕС дали може да каже повече относно сигнала за смяната на категории за земи, министърът на земеделието отговори, че това, което знае, е, че тече разследване. „Задържан е директорът на Селскостопанска академия и заместник-директорката на Института по почвознание. На мен ми направи впечатление твърде рано, че са огромен брой преписките, които идват, с почвени анализи и с всичко за смяна на предназначението от четвърта и пета на седма и осма категория. Това ме наведе на сериозни съмнения и просто отказах да ги подписвам“, разказа той, като уточни, че съдействат на следствените органи.
Вътев обясни, че от Министерството на земеделието са поискали официално да получат информация относно случая.
„Доколкото следя този процес, Министерството на икономиката провежда разговори с търговските вериги те доброволни и по собствено желание да приемат подобен ангажимент, така че КЗК има много работа в България и са надявам да започне да си я върши“, коментира той във връзка с намаляването на цените и твърденията на КЗК, че подобна инициатива няма как да се реализира. /БГНЕС