Вселенският патриарх получи награда за приноса си в изграждането на мостове между религията и науката

Сред предишните носители, наред с други, са майка Тереза и Далай Лама.

Вселенският патриарх Вартоломей, духовен водач на православните християни по света, получи наградата „Темпълтън“ на церемония в Ню Йорк, съобщи „Катимерини“. 

Наградата се връчва от 1972 г. на личности, които допринасят за изграждането на мостове между религията и науката и за насърчаване на духовното разбиране. Сред предишните носители, наред с други, са майка Тереза и Далай Лама.

Тя се съпровожда от парична премия от над един милион долара, която се разпределя за подкрепа на работата и инициативите на лауреата.

В речта си при приемането на наградата, Вселенският патриарх подчерта екологичната криза и призова за изграждане на мостове между науката и религията.

„Отдалечаването между науката и религията трябва да приключи“, каза той, добавяйки, че когато теолог и учен четат, те „четат една и съща книга на различни езици“.

Известен със своята ангажираност към опазването на околната среда, патриархът също призова за действия срещу климатичните промени, като отбеляза, че средствата са налице, но липсва воля.

„Научното знание съществува, духовните ресурси са достатъчни, технологичните инструменти са на разположение. Липсва само волята“, заяви Вартоломей. | БГНЕС 

Последвайте ни и в google news бутон