Вижте как Япония прекара десетилетия, за да стане устойчива на земетресения

Страната си е спечелила репутацията на една от най-подготвените за бедствия държави в света, благодарение на сеизмичните си правила и културата на готовност, която до голяма степен е изградена на базата на знания от предишни бедствия, съобщи National Geographic.

Япония е една от най-сеизмично активните страни в света. Разположението ѝ между четири тектонични плочи означава, че земетресенията са въпрос на "ако", а не на "кога". Въпреки че често остават незабелязани от хората, които се разхождат над тях, сеизмичните трусове са ежедневие в страната, която според консорциума EarthScope изпитва около 1 500 забележими земетресения всяка година. Като се има предвид този риск, намирането на начини да се живее при земетресения е вплетено във физическата и социалната структура на японските общности.

Адаптиране към силни земетресения

"Разбирането за това как най-добре да се подготвим за големи земетресения често се постига трудно, като се основава на знания, придобити от минали бедствия", твърди Кийт Портър, главен инженер в канадския Институт за намаляване на катастрофичните загуби. В Япония сеизмичните норми за строителните правила са въведени за първи път след земетресение с магнитуд 7,9 през 1923 г., при което загиват над 140 000 души и стотици хиляди постройки се превръщат в руини. Тези ранни разпоредби са насочени към укрепване на новите конструкции, изграждани в градските райони, като добавят надзор върху строителството на дървени и бетонни сгради.

През изминалите десетилетия сеизмичният кодекс претърпява редица значителни промени, най-вече чрез Закона за строителните стандарти от 1950 г. и поправката за новите стандарти за устойчиви на земетресения сгради от 1981 г. Заедно с предоставянето на специфики за строителството, тези законодателни актове установяват очаквания за това как се очаква сградите да се представят по време на земетресения. Законът от 1950 г. установява стандарт, според който се очаква сградите да издържат на земетресения с магнитуд до 7 по Рихтер без сериозни проблеми. Изменението от 1981 г. малко по-конкретно определя какви могат да бъдат тези повреди, като посочва, че при земетресения с магнитуд до 7 по Рихтер, сградата трябва да претърпи само незначителни повреди, но да функционира както обикновено. При по-силни земетресения японското законодателство гласи, че сградата просто не трябва да се срива.

Проектиране за вибрации

В Япония съществуват редица различни техники за постигане на тези стандарти, като изборът на техниката често зависи от вида на конструкцията - например небостъргач или еднофамилна къща - и от наличния бюджет, както и от други съображения. На базово ниво сградите се укрепват с по-дебели греди, колони и стени, за да издържат по-добре на трусове.

Съществуват и техники, които помагат за отделянето на сградите от движението на тресящата се земя. Един от популярните методи е инсталирането на подложки, изработени от абсорбиращ материал като гума, в основата на основите на сградата, които потискат шока от движението на самата конструкция. Друг подход, системата за изолиране на основата, изисква не само да се поставят тези подложки в основата, но и да се изгради цялата структура върху дебела подложка, така че да има пълен слой на отделяне между устройството и движещата се земя.

Портър отбелязва, че много от старите японски сгради са с традиционна дървена конструкция от стълбове и греди, която "обикновено е много крехка" и уязвима на повреди от земетресения. След друго смъртоносно земетресение през 1995 г. Япония започва да се фокусира върху модернизирането на по-старата архитектура, за да бъде по-устойчива на земетресения.

След земетресението на Нова година професорът от Токийския университет Тошитака Катада заяви, че според него "вероятно няма хора на Земята, които да са толкова подготвени за бедствия, колкото японците", като се имат предвид мерките за готовност, които се считат за рутинни в страната, като планиране на евакуация и тренировки. Центровете за евакуация, често училища или други обществени места за събиране на хора, са оборудвани с материали за спешни случаи, а на жителите се казва да имат налични материали за спешни случаи и в домовете си. Страната разполага и с надеждна система за предупреждение, която беше задействана както за земетресението, така и за заплахата от цунами по-рано този месец.

Разбира се, нищо от това не е надеждно. Специфични предизвикателства възникват в зависимост от местоположението на сградата, например ако тя се намира в зона на "втечняване", в която почвата вече не може да издържи теглото на конструкциите. Има и вторични последици, които често следват големите земетресения, като запалване на пожари или щети от цунами. /БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон