Вашингтонските панди се връщат в Китай на фона на дипломатическо напрежение

И трите гигантски панди във вашингтонската зоологическа градина започват еднопосочно пътуване обратно към Китай, оставяйки само няколко от пухкавите същества в Съединените щати на фона на напрегнатите дипломатически отношения с Пекин, предаде АФП.

Пандите Мей Сян и Тиан Тиан, които са вече на около 20 години, пристигнаха в Националния зоопарк "Смитсониън" през 2000 г. и бързо се превърнаха в основна атракция.

Двойката и тригодишното им бебе Сяо Ки Джи - "Малкото чудо" на английски - ще се качат на специален товарен самолет, за да започнат 19-часово пътуване до Ченду, Китай, по-късно днес, съобщиха от зоопарка

Макар че заминаването на пандите се очакваше поради дългогодишния договор, завръщането на емблематичните животни се възприемаше като символ на напрежението между САЩ и Китай.

Първата двойка черно-бели косматковци пристига от Китай през 1972 г. като подарък след историческото посещение на тогавашния президент Ричард Никсън в комунистическата страна.

Признавайки необикновената способност на вида да привлича почитатели - и като източник на приходи за програмата си за опазване - Китай продължава да предоставя панди на Вашингтон и други зоопаркове по света в рамките на програма, наречена оттогава "Панда дипломация".

Китайското правителство е склонно да "подарява" панди на "държави, с които отношенията на Китай са в подем, като форма на проекция на мека сила", каза Кърт Тонг, бивш високопоставен дипломат на САЩ и управляващ партньор на консултантската компания Asia Group.

През последните няколко години отношенията между Вашингтон и Пекин достигнаха драматично ниско ниво по отношение на търговията, правата на човека, контрола върху износа и статута на подкрепяния от САЩ Тайван.

Като се има предвид напрежението между Вашингтон и Китай, особено по отношение на Тайван, "не е изненадващо, че китайските власти позволяват договорите за пандите с американските зоопаркове да изтекат", каза Тонг.

В зоологическата градина "Смитсониън" са похарчени милиони долари за заграждението на пандите и за изследвания на вида, особено свързани с размножаването му. Това включва и популярната 24-часова "Панда камера" за наблюдение на тяхното поведение и здраве.

Зоологическата градина също така заяви, че плаща по 500 000 долара годишно на партньора си от китайската природозащитна група по последния договор.

Преди заминаването хиляди предани фенове от цялата страна се стекоха в зоологическата градина, за да си кажат последно сбогом, много от тях по време на едноседмичното събитие "Panda Palooza" в края на септември.

Джейн Кристенсен от северния американски щат Мичиган разказа пред АФП, че е пропътувала повече от 800 км, за да зърне пандата за последен път.

Тя разказа, че има "панда-мониум" от повече от 50 години, след първия подарък от Китай през 70-те години на миналия век.

Заминаването на пандите "затваря важна глава от една успешна международна история за грижа за животните и тяхното опазване", се казва в изявление на зоологическата градина и се добавя, че тя "остава ангажирана с продължаването на усилията си за осигуряване и гарантиране на здравословно бъдеще за гигантските панди".

От пристигането си Мей Сян и Тиан Тиан са имали четири оцелели малки, които след няколко години са били задължени да заминат за Китай.

След заминаването на триото в Северна Америка ще останат само няколко панди, като все още не се планират техни заместници. /БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон