Върховният административен съд отмени заповед, с която Здравната каса отказваше да плати лечение на млад мъж с рядко заболяване поради липсата на механизъм за финансиране.
Решението е победа в полза на хората, нуждаещи се от лечение с медикаменти извън Позитивния списък и такива, които не са регистрирани у нас, обяви адвокат Мария Шаркова, цитирана от БНР.
Заболяването е генетично и засяга нервната система. При младия мъж се проявява след навършване на пълнолетие. Лечението не е регистрирано в България и според действащите правила държавата може да го заплати само за дете или за пълнолетен човек, при който се е проявило преди да стане на 18 години.
В мотивите на съда се посочва, че независимо че човекът е на 21 години, това не го прави по-малко нуждаещ се да получи от държавата медицинска грижа чрез лечение с лекарство, което е в списъка, приложим при липса на такова лечение у нас.
Решението показва, че има дискриминация на няколко нива, обясни за БНР д-р Антоанета Тончева от сдружение Общност Мостове", които също водят дело срещу отказа на държавата да заплаща лечение при пълнолетни пациенти с редки заболявания"
"Сега МЗ и НЗОК, а и здравната комисия в НС трябва да намерят механизъм да адаптират нормативната уредба. На практика те ще са принудени да го направят със съдебно решение. Не бива да ги оставяме да се мотаят, а да упражняваме натиск".
Делото е важно с това, че ще окуражи семейства на такива пациенти да търсят правата си. Важно е и за съдебната практика, допълни Тончева.
"За да може съдиите в различните съдилища в страната да имат достъп до аргументация с повече детайли, защото все повече пациенти се осмеляват да съдят институциите".
Здравната каса трябва да се произнесе по преписката от това дело в срок до 10 юли. А всеки пациент, нуждаещ се от лечение с медикамент извън Позитивния списък, и лечението е доказано ефикасно за него, може да се позове на закона за здравето и на настоящото решение, посочва адвокат Шаркова. І БГНЕС