Всички проверки, които бяха извършени от експертите, показват, че няма уязвимости в софтуера. Това заяви служебният министър на електронното управление Валентин Мундров след процедурата по доверено изграждане на софтуера, който ще се инсталира на машините за гласуване за предстоящите предсрочни парламентарни избори на 27 октомври, предаде репортер на БГНЕС.
Мундров отбеляза, че ролята на Министреството на електронното управление (МЕУ) е да осигури защитена среда, като обясни, че това е една от последните стъпки в процеса по удостоверяване и се извършва след като екипите са преминали през всички проверки.
Министърът на електронното управление съобщи, че по-късно днес ще бъде подписано и решението за удостоверяване, което е и финалната стъпка в целия процес, който започна преди 2 седмици и е надграден.
След малко тук, пред вас, експертите ще направят демо гласуване с демоконфигурация. Ще бъде разпечатана разписка с хеш кода, който ще бъде разпечатан и на 27 октомври.
Хеш кодът се състои от 64 знака.
Министър Мундров подчерта, че отговорност на МЕУ са и видео наблюдението и видео заснемането. "Само по този начин можем да върнем доверието на гражданите в изборния процес", каза той и сподели, че се надява на по-висока избирателна активност.
Мундров припомни, че от МЕУ поискаха от ЦИК преглед на т.нар. параметризиращ софтуер.
"Всички проверки, които бяха извършени от експертите, показват, че няма уязвимости в този софтуер", категоричен е той.
Относно изтеклата гаранция на част от машините за гласуване, министърът на електронното управление увери, че това, че е изтекла гаранцията на машините, не предопределя, че те имат проблем.
"На предходните избори нямаше никакви критики към МЕУ от гледна точка на машинния вот. За втори път в МЕУ в процеса на удостоверяване в тези 14 дни партиите и наблюдатели, които се регистрирани в ЦИК, можеха да идват и да участват в самия процес. Днес всички тези партии също видяха самото доверено изграждане, но тази процедура е на ЦИК", каза още Мундров.
Министърът бе категоричен и че неговата цел е надграждане на всичко постигнато от предишните избори, за да бъдат гражданите убедени в това, че техният вот ще бъде зачетен по правилния начин, без значение от това как ще гласуват – на машини или с хартия.
След брифинга Мундров направи и демонстрация на машинното гласуване и показа разписката с хеш кода. | БГНЕС