Борисов: Не става въпрос за продажба на „Балкански поток“, а за влизане на инвеститори

България не води преговори с американски хедж фонд за продажбата на газопровода „Балкански поток“. Това стана ясно от отговора на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов на въпроса на БГНЕС дали се водят преговори за такава продажба.

„Продажба – не, но влизането на мощни топ 3 инвеститори в България като Elliott Investment Management, като Rheinmetall биха били много добре за българската енергетика. За продажба не става въпрос, става въпрос за влизане и увеличаване на капацитетите, защото виждате какво се случва в Саудитска Арабия, срещите на президента Тръмп, целият свят е в очакване утре и вдругиден какво ще се случи в Истанбул – ще се проведе ли, няма ли да се проведе. От изхода на тези срещи зависят две много важни неща“, каза Борисов. 

По думите му, ако има среща между президентите Володимир Зеленски и Владимир Путин и ако се договорят за мир, ще има една позиция. „Не се ли договорят, това означава Европа, светът да продължи да се въоръжава. Виждате в Саудитска Арабия се подписа за 142 млрд. долара оръжейна сделка. Сега правителството има цел еврозоната, догодина целта трябва да бъде работни места, заводи, фабрики, икономика, индустрия – само това вдига благосъстоянието“, допълни той. 

БГНЕС припомня, че „Уолстрийт джърнъл“ написа миналата седмица, че американският инвестиционен фонд Elliott Investment Management проявява интерес към закупуването на инфраструктурни активи в България, включително към закупуването на „Балкански поток“, който към момента е единствената действаща връзка за транзита на руски газ към Евросъюза. 

Elliott е оглавяван от милиардера Пол Сингър, който е близък до президента Доналд Тръмп. 

375,88 милиона лева са приходите от газопровода „Балкански поток“ през 2022 г. Общите условно разпределени оперативни и финансови разходи за периода са на стойност 113,95 млн. лв. Оперативната печалба, реализирана от „Булгартрансгаз“ от проекта за 2022 г, е в размер на 261,93 млн. лв.

„Турски поток“ свързва Русия с европейския бряг на Турция по дъното на Черно море. Той се състои от две тръби всяка с капацитет по 15,75 млрд. куб.м. Първата тръба доставя директно „синьо гориво“ на Турция, а втората е предназначена за страните от Европа и Западните Балкани. В Европа тя влиза на българска територия, откъде пътят на газа отива в Сърбия и Унгария. Българската част от газопровода е известна също така като „Балкански поток“. І БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон