Членовете на популярната турска музикална група „Манифест“ бяха осъдени от съда в Истанбул поради прояви на ексхибиционизъм, предаде БГНЕС.
Всички пет момичета получиха по три месеца и 22 дни условна присъда. 49-ият наказателен съд в Истанбул отмени мярката за съдебен надзор, която забраняваше на изпълнителите да напускат страната.
Според съда кадри от концерт показват сценична хореография и физически контакт между членове на момичешката група "Манифест" и певицата Айча Далаклъ, което се третира като поведение, попадащо под член 225 от турския Наказателен кодекс, който криминализира публичните сексуални действия и ексхибиционизма.
Прокурорите поискаха до една година затвор, след като започнаха разследване въз основа на концертни кадри. Случаят предизвика критики към широко формулирани закони за морала, използвани за контрол на артистичното изразяване.
"Манифест" станаха популярни благодарение на телевизионен музикален конкурс. Много бързо след това те започнаха да изнасят концерти. По същото време висши турски политици започнаха да ги наричат „развратници“. I БГНЕС