UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро

Според прессъобщение на UniCredit офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни и за Италия“. 

Италианският кредитор UniCredit отправи изненадваща оферта на стойност 10,1 млрд. евро за по-малкия си конкурент Banco BPM, съобщи „Евронюз“.

По-големият кредитор обяви, че ще предложи 0,175 свои акции за всяка акция на Banco BPM, оценявайки акциите на 6,657 евро за брой.

Следователно офертата, включваща всички акции, е с премия от 0,5 % спрямо цената на затваряне на акциите на Banco BPM, регистрирана на 22 ноември.

Според прессъобщение на UniCredit офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни и за Италия“. 

UniCredit допълни, че потенциалната сделка „допълнително ще засили ролята ѝ на водеща паневропейска банка“.

Успешно сливане би превърнало новото дружество в третия по големина кредитор в Европа по пазарна капитализация.

Андреа Орцел, който ръководи UniCredit от 2021 г. насам, заяви, че потенциалното поглъщане на Banco BPM няма да има никакви последици за инвестицията му в Commerzbank.

Италианският кредитор увеличава дела си в германската банка - ход, който среща острата съпротива на Берлин.

Мнозина в Германия се опасяват, че сливането може да доведе до съкращаване на работни места и затрудняване на кредитирането на малкия и средния бизнес.

В края на септември германският канцлер Олаф Шолц коментира, че „неприятелските атаки, враждебните поглъщания не са нещо добро за банките“.

Съобщението идва и след като този месец Banco BPM купи 5% дял в италианската банка Monte dei Paschi di Siena (MPS), което се възприема като потенциална прелюдия към сливане.

Правителството бавно излиза от MPS след спасителната програма от 2017 г., като наскоро намали дела си от 26% на около 11%.

Също така този месец Banco BPM отправи оферта на стойност 1,6 млрд. евро за закупуване на мениджъра на активи Anima Holding, стремейки се да диверсифицира източниците си на приходи в условията на спад на лихвените проценти.

Сливанията в Европа набират скорост, тъй като регионът се стреми да се конкурира с други икономически блокове - програма, която вероятно изисква по-големи кредитори. | БГНЕС 

Последвайте ни и в google news бутон