Улично изкуство с мисъл и любов обединява жителите на с. Старо Железаре

На 12 километра от Хисаря се намира култовото село Старо Железаре. Жителите му са нагледен пример как изкуството, и то уличното изкуство, може да обедини и сплоти най-различни хора, вярвания, традиции, видя репортер на БГНЕС.

Сигурно селото щеше да е едно от многото такива в България, потънало в забрава, ако не беше инициативата на българския художник Венцислав Пирянков и неговата полска съпруга Катажина. С мисъл за вечното изкуство, двамата превръщат селото в туристическа атракция с впечатляващите си рисунки по стените и дуварите на къщите.

Напук на всеобщото разбиране за „графити“, селото е туристическа атракция не с безсмислени драсканици или нецензурни думи по нечий адрес, не и с футболни или политически страсти. Навлизайки в Старо Железаре, човек се потопява в света на Карл Лагерфелд, например, който завързва забрадката на старожелезарска баба, а Бийтълс и Ван Гог си правят компания на съседната улица.

По дуварите на къщите ще разпознаем и Фидел Кастро, Доналд Тръмп, Мерилин Монро и Бриджит Бардо, „поседнали“ на приказка с някой емблематичен кадър – жител на селото, най-често собственикът на имота. Мерилин Монро маха на Христо Стоичков, Доналд Тръмп говори пред микрофон под зоркия поглед на крава, а Карл Лагерфелд седи с котката си сред предящи жени, а Бардо язди кон. Безспорно култова за селото е и улицата на MOMA (Museum of modern art - бел. ред.), където голям надпис върху трафопост гласи „ВСИЧКИ АРТИСТИ НА СЕЛО !!!“. В съседство греят, пресъздадени върху глинена стена, и Кийт Харинг, Фрида Кало и Пикасо, а на нечия дървена порта отдалеч се вижда и емблематичният банан на Анди Уорхол (The Velvet Underground).

Сред личностите, удостоени с рисунки, са и принцеса Даяна, Стив Джобс, папа Франциск, бившият президент на САЩ Барак Обама, принцесата на Уелс Катрин, Индира Ганди, Уинстън Чърчил, Албърт Айнщайн, космонавтът Юрий Гагарин, цар Борис III и още.

Първоначално жителите на селото подходили скептично към намеренията на художника, затова той първо започнал да рисува по своята къща. После, обаче, творбите му толкова много се харесали, че местните хора започнали да правят списъци чия къща по-напред да бъде изрисувана.

Корените на автора Венцислав са от Старо Железаре, който от години живее и работи в Полша, където в Познан, заедно със съпругата си, той е преподавател по изобразително изкуство в университета на града. Всяка лято двамата художници се връщат в родното село на Венцислав, но от няколко години вземат и студентите със себе си, които в продължение на няколко седмици рисуват върху стените на къщите, оградите и портите в Старо Железаре, превръщайки селото в най-голямата и постоянна открита арт галерия в България. Художникът намира подкрепа от кмета на селото Илия Томов, който си поръчва портрет на Фидел Кастро. „Тук не отглеждаме зеленчуци, а изкуство!“, гласи надпис на къщата на художника.

Към днешна дата в Старо Железаре има близо 600 къщи, от които по-малко от половината обитаеми, а жителите са около 400, като с всяка година намаляват. I БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон