Училищата в Ню Делхи преминават към онлайн обучение заради мръсния въздух

Ню Делхи заема челните места в световните класации по замърсяване на въздуха.

На 18 ноември столицата на Индия Ню Делхи прехвърли училищата на онлайн обучение до второ нареждане. Причината е влошаването на токсичния смог, предаде АФП.

На 17 ноември бяха регистрирани нива на замърсителите PM2,5 - опасни микрочастици, причиняващи рак, които навлизат в кръвообращението през белите дробове - 57 пъти над препоръчителния дневен максимум на Световната здравна организация (СЗО).

На разсъмване те бяха около 39 пъти над предупредителните норми, а градът беше задушен от гъст сив и остър смог.

Всяка година градът се покрива със смог, за който основно са виновни паленето на стърнища от фермерите в съседните региони, за да разчистят нивите си за оран, както и фабриките и изпаренията от автомобилния трафик.

Ограниченията са въведени от градските власти „в опит да се предотврати по-нататъшно влошаване“ на качеството на въздуха.

Властите се надяват, че като оставят децата вкъщи, трафикът ще бъде значително намален.

„Заниманията по физическо ще бъдат преустановени за всички ученици, с изключение на 10 и 12 клас“, заяви главният министър Атиши.

Още на 14 ноември на началните училища беше наредено да преустановят физическите занятия, а на 18 ноември бяха наложени още редица ограничения, включително ограничаване на движението на камиони с дизелови двигатели и строителството.

Правителството призова децата и възрастните хора, както и тези с белодробни или сърдечни проблеми „да останат на закрито колкото е възможно повече“.

Ню Делхи и околният метрополис, в който живеят над 30 милиона души, постоянно заемат челни места в световните класации по замърсяване на въздуха през зимата.

По-ниските температури и бавно движещите се ветрове влошават ситуацията, като задържат смъртоносни замърсители всяка зима, продължаваща от средата на октомври поне до януари.

Миналия месец Върховният съд на Индия постанови, че чистият въздух е основно човешко право, като нареди на централното правителство и на властите на щатско ниво да предприемат мерки. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон